Aminokwasy egzogenne niezbędne dla mięśni

2017-04-13
Aminokwasy egzogenne niezbędne dla mięśni
Aminokwasy stanowią zasadniczy element budulcowy wszystkich struktur białkowych w naszym ciele, w tym mięśni. Oprócz funkcji strukturalnych, pełnią również funkcje energetyczne w okresie obniżonej podaży glukozy we krwi,a także są przekaźnikami w ośrodkowym układzie nerwowym.

Istnieje wiele podziałów aminokwasów, nas jednak interesować będzie głównie podział na związki egzogenne i endogenne. Aminokwasy endogenne są samodzielnie wytwarzane przez organizm. Aminokwasy egzogenne muszą zostać dostarczone z zewnątrz razem z pożywieniem, gdyż nasz organizm nie będzie w stanie wytworzyć ich w wystarczającej ilości. Ludzki organizm posiada zdolność do syntezowania części z nich w niewielkiej ilości, a pozostałe mogą być produkowane przez bakterie probiotyczne. Ilości, które mogą być wytworzone w ten sposób, są jednak niewystarczające dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania organizmu pod względem syntezy białek mięśniowych oraz pod względem funkcji fizjologicznych.

Spośród dwudziestu aminokwasów pełniących w ludzkim organizmie funkcje strukturalne, osiem zaliczanych jest do egzogennych. W tej grupie znajdują się: L-leucyna, L-izoleucyna, L-walina, L-fenyloalanina, L-lizyna, L-treonina, L-metionina oraz L-tryptofan.

Dostarczanie odpowiedniej podaży aminokwasów egzogennych z zewnątrz jest szczególnie ważne dla sportowców, zwłaszcza u osób uprawiających dyscypliny siłowe oraz polegające na budowaniu masy mięśniowej.

Jakie suplementy?

Regularne dostarczanie odpowiednich dawek wysokiej jakości aminokwasów egzogennych we właściwych proporcjach wraz z pożywieniem może okazać się nieosiągalne. Suplementacja może znacznie ułatwić to zadanie i zagwarantować nam lepsze efekty. Należy jednak dobierać ją z głową, pamiętając, że bardzo ważna jest nie tylko ilość, ale również kompozycja aminokwasów zawartych w danym preparacie. Warto wybierać nowoczesne, kompleksowe produkty uzupełniające dietę we wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne.

Bardzo korzystne działanie wykazują suplementy obfitujące w formy aminokwasów o rozgałęzionych łańcuchach bocznych (BCAA). Aminokwasy rozgałęzione wykazują potwierdzone działanie antykataboliczne i anaboliczne w obrębie tkanki mięśniowej. U osób poddawanych intensywnemu wysiłkowi fizycznemu, a w szczególności u sportowców budujących masę i silę mięśniowa występuje bardzo duże zapotrzebowanie na BCAA.

Bardzo istotna jest również podaż aminokwasów odgrywających znaczącą role w procesie regeneracji powysiłkowej. Zaliczamy do nich między innymi L-glutaminę oraz L-alaninę. L-glutamina stanowi źródło azotu w komórce oraz odpowiada za jego magazynowanie. Jednocześnie skutecznie dostarcza grup aminowych wykorzystywanych w procesie odkwaszania organizmu po treningu. L-alanina, oprócz tego, że spełnia funkcję odbudowy struktur białkowych organizmu, wchodzi również w cykl przemian procesu glukoneogenezy. Przyspiesza odbudowę zapasów energetycznych organizmu na drodze bieżącego odtwarzania puli glikogenu mięśniowo-wątrobowego. Na rynku dostepnych jest wiele suplementów wzbogaconych o te aminokwasy, w tym BCAA Xplode marki Olimp czy Activlab BCAA Xtra zawierające w składzie L-glutaminę.

bcaa xplode

BCAA Xplode
: produkt, zawierający aminokwasy BCAA – L-leucynę, L-walinę i L-izoleucynę w proporcji 2: 1: 1, wzbogacony o L-glutaminę.
bcaa xtra

Activlab BCAA Xtra (500g)
: L-leucyna, L-walina i L-izoleucyna w proporcjach 2:1:1, w połączeniu z L-glutaminą.


Dobrym wyborem są suplementy oparte na wolnych formach aminokwasów, które są szybciej przyswajane przez organizm, dzięki pominięciu etapu trawienia. Jeśli zależy nam na jak najszybszym działaniu, warto sięgać po preparaty w formie proszkowej. W ten sposób pominiemy etap rozpadu sprasowanej tabletki i skrócimy czas od spożycia produktu do wystąpienia efektów jego działania. Na rynku dostępne są również preparaty w postaci kapsułek, wygodne w stosowaniu , które łatwo można zabrać ze sobą w dowolne miejsce. Wybierając formę preparatu, należy wziąć pod uwagę własne potrzeby i preferencje oraz ocenić, jaka forma stosowania będzie dla nas wygodniejsza.

Korzystne działanie wykazują suplementy dodatkowo wzbogacone o witaminy z grupy B, zapewniające odpowiednie tempo przemian metabolicznych i poprawiające jelitową absorpcję aminokwasowych składników produktu opartego na EAA. Można tu wymienić między innymi BCAA Olimp Mega Caps stanowiący wysoce skoncentrowany zestaw krystalicznych, farmaceutycznych aminokwasów rozgałęzionych BCAA. preparat BCAA Olimp Mega Caps jest wzbogacony o witaminę B6, która dodatkowo pozytywnie wpywa na układ nerwowy i pomaga redukować zmęczenie.


bcaa olimp mega caps
BCAA Olimp Mega Caps: preparat zawierający aminokwasy rozgałęzione BCAA – leucynę, walinę oraz izoleucynę w proporcji 2:1:1, wzbogacony o witaminę B6. Produkt w formie kapsułek.

Wpływ aminokwasów egzogennych na funkcjonowanie naszego organizmu jest nieoceniony, szczególnie jeśli poddajemy mięśnie intensywnemu wysiłkowi, dążąc do ich rozbudowy i wzmocnienia. Korzystny wpływ suplementów zawierających aminokwasy egzogenne we właściwych proporcjach znajduje szerokie potwierdzenie zarówno w badaniach, jak i w praktyce. Warto wypróbować kilka dobrej jakości produktów, pamiętając, że nie każdy organizm będzie reagował tak samo na dany skład suplementu.
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2017
pixelpixelpixelpixelpixelpixel