Anaboliczne działanie glutaminy

2017-03-15
Anaboliczne działanie glutaminy
Kariera glutaminy w świecie suplementów rozpoczęła się mniej więcej w tym samym czasie, co kariera kreatyny, czyli na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Badania naukowe nad tym aminokwasem przynosiły na przemian wieści o jego skuteczności oraz poddawały ją w wątpliwość. Obecnie wątpliwości odnośnie glutaminy zostały rozwiane i większość naukowców zgadza się co do jej skuteczności w suplementacji sportowej.
Na czym, w uproszczeniu, polega rola glutaminy? Molekuła owego aminokwasu posiada unikalną zdolność do terminalnego magazynowania azotu w postaci grupy aminowej. Pełni więc w organizmie funkcję transportera owego pierwiastka. Bilansem azotowym mierzymy metabolizm białka. Jeżeli bilans ów jest dodatni, czyli w organizmie zatrzymywana jest większa ilość azotu w stosunku do ilości, która zostaje utracona, to mamy do czynienia z dominacją procesów anabolicznych, dzięki którym rosną nasze mięśnie, które w przewadze zbudowane są z białek. Spożycie glutaminy, nośnika azotu, poprawia bilans azotowy, zatem możemy mówić o właściwościach anabolicznych.

Doniesienia o hamowaniu anabolizmu

W 2008 roku badania naukowe wykazały, że zawarta w komórkach mięśniowych glutamina jest antagonistą leucyny w oddziaływaniu na kinazę mTOR. Wiedziano już wtedy, iż kinaza mTOR jest głównym stymulatorem syntezy protein we włóknach mięśniowych. Enzym ów aktywizuje się pod wpływem działania hormonów anabolicznych, głównie insuliny, jak również niektórych aminokwasów, w tym leucyny. Jeżeli więc glutamina działa przeciwnie do leucyny na kinazę mTOR, to stwierdzono, iż musi ona hamować anabolizm.
Badania obiegły świat sportu i na długi czas zachwiały pozycją glutaminy na rynku suplementów. Jak się później okazało, niesłusznie. Na drodze eksperymentów naukowych stwierdzono ostatecznie, iż glutamina jest czterokrotnie silniejszym anabolikiem od leucyny, z którą działa zresztą na zasadzie synergii, znacznie zwiększając jej aktywność anaboliczną.

Glutamina a hormony anaboliczne i kataboliczne

Reakcje zachodzące w układzie hormonalnym mogą powiedzieć bardzo wiele o potencjale działania danej substancji na przyrost masy mięśniowej. Przyjrzyjmy się zatem działaniu glutaminy na hormony anaboliczne i kataboliczne.
W pierwszej kolejności glutamina jest molekułą sygnałową i zaangażowana jest w mechanizmy uwalniania insuliny, czyli bodaj najsilniejszego hormonu anabolicznego w organizmie. Dodatkowo glutamina nie tylko zwiększa jej wydzielanie, ale również potęguje aktywność insuliny w tkankach docelowych, czyli poprawia tak zwaną wrażliwość insulinową. Co ważne, w przypadku tkanki mięśniowej, wrażliwość na insulinę zostaje w tym przypadku obniżona, przy jednoczesnym podniesieniu wrażliwości tkanki mięśniowej. W konsekwencji suplementacja glutaminy prowadzi więc do redukcji masy tłuszczowej.
Glutamina przyczynia się tez do wzrostu poziomu anabolicznego testosteronu, przy jednoczesnym obniżeniu poziomu katabolicznego kortyzolu. Badania z 2010 roku, z udziałem ośmiu atletów poddawanych ciężkiemu treningowi siłowemu, wykazały, że poziom testosteronu wzrósł ponad dwukrotnie, a poziom kortyzolu zmalał dwukrotnie w grupie osób, którym przez 4 tygodnie podawano glutaminę. Ostatecznie u osób poddanych suplementacji wartość stosunku testosteronu do kortyzolu wzrosła ponad siedmiokrotnie. Wartość tę utożsamiać możemy z potencjałem anabolicznym organizmu ćwiczącego siłowo atlety.

Sposób przyjmowania

Należy wziąć pod uwagę fakt, że zdolnością hamowania aktywności kortyzolu odznacza się wyłącznie glutamina podana w postaci suplementu, czyli przyjmowana dodatkowo, nie zaś związany aminokwas pochodzący z białek pokarmowych.
W badaniach naukowych wykazany został też synergizm między glutaminą a kreatyną oraz BCAA (leucyną, izoleucyną i waliną). Mniejsze dawki glutaminy w połączeniu z BCAA i kreatyną wykazały w eksperymentach lepsze działanie niż większe samodzielne dawki glutaminy. By osiągnąć zamierzone efekty, nie musimy więc stosować glutaminy w ogromnych dawkach. Zestawienie glutaminy z kreatyną i BCAA pozwoli na osiągnięcie zwiększonego przyrostu masy mięśniowej, przy jednoczesnym obniżeniu kosztu takiej suplementacji.


bcaa xplode
Bcaa Xplode od Olimp – skład suplementu stanowi połączenie L-glutaminy oraz aminokwasów BCAA: L-leucyny,
L-waliny i L-izoleucyny zestawionych w proporcji 2: 1: 1.


Podsumowując, glutamina plus kreatyna oraz aminokwasy rozgałęzione BCAA stanowią bazę w sportach siłowych. Glutamina jest silnym anabolikiem i wykazuje działanie wspomagające wzrost masy mięśniowej oraz rozwój siły mięśni u sportowców. Dodatkowo ułatwia ona redukcję tkanki tłuszczowej. Mimo kontrowersji, które na przełomie lat pojawiły się wokół glutaminy, obecnie uznawana substancja uważana jest za znakomity środek wspomagania wysiłku w dyscyplinach siłowych oraz sylwetkowych.
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2017
pixelpixelpixelpixelpixelpixel