BCAA, szybszy wzrost

2017-02-13
BCAA, szybszy wzrost
BCAA (z ang. Branched Chained Amino Acid) to izoleucyna, leucyna i walina. Dzięki rozgałęzionym łańcuchom nie ulegają one przemianom metabolicznym w wątrobie i są bezpośrednio transportowane do mięśni. Aż 35% masy mięśniowej składa się właśnie z owych aminokwasów.
Najważniejszą rolę w pobudzaniu syntezy białek odgrywa L-leucyna. Najlepiej wchłania się ona do krwiobiegu i jako pierwsza dostaje się do mięśni. Wykazuje też najsilniejsze działanie antykataboliczne, czyli najskuteczniej z całej grupy blokuje niszczenie mięśni. To dzięki sprzyjającym warunkom, jakie zapewnia leucyna, w mięśniach może zachodzić synteza protein.
L-walina wykazuje działanie pobudzające organizm oraz wspiera regeneracje komórek mięśniowych.
L-izoleucyna hamuje gromadzenie tłuszczu zapasowego, odpowiada więc za jakość tkanki mięśniowej. Jest potrzebna do opanowania stresu, a także wspomaga produkcję energii.
Sportowcy i osoby aktywne wykazują szczególne zapotrzebowanie na aminokwasy BCAA, ponieważ podczas wysiłku fizycznego szybko wyczerpują się zapasy energii zgromadzonej w mięśniach. Aminokwasy, szczególnie te o rozgałęzionych łańcuchach, są jak paliwo dla naszej muskulatury. Ich zasoby należy regularnie uzupełniać, by nie dopuścić do procesu, gdy poprzez intensywny trening tkanka mięśniowa zaczyna być spalana, czyli zaczyna ulegać redukcji i osłabieniu (tzw. kanibalizm wysiłkowy).
Kiedy stosować?
Przyjmowanie BCAA przed treningiem sprawia, że organizm zużywa aminokwasy bezpośrednio z krwiobiegu, nie niszczy zaś tych, które wchodzą w skład masy mięśni. Aminokwasy rozgałęzione stosujemy jako antykatabolik, by uchronić się przed spadkiem masy mięśniowej podczas cykli na rzeźbę oraz jako przyspieszacz syntezy białka przyspieszający przyrost mięśni podczas fazy budowania masy.
Preparaty oparte o aminokwasy BCAA zaleca się przyjmować na czczo ok. pół godziny przed treningiem, by zastosowana porcja zdążyła w pełni przedostać się do krwi. Następnie porcję suplementu przyjmujemy bezpośrednio po treningu, dla przyspieszenia procesu syntezy białek ustrojowych.
BCAA są niezbędnymi aminokwasami, które przyspieszają biosyntezę białka, ograniczają katabolizm i zmniejszają jego negatywne skutki, a także stymulują wydzielanie hormonów anabolicznych: testosteronu, insuliny i hormonu wzrostu. Stanowią cenne źródło energii dla komórek mięśniowych oraz wspomagają regenerację potreningową i przeciwdziałają objawom zmęczenia. Pamiętajmy, że musimy dostarczać ich z zewnątrz, poprzez pożywienie i suplementację.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2017
pixelpixelpixelpixelpixelpixel