Gainery – kalorie dla szybszego wzrostu

2017-02-17
Gainery – kalorie dla szybszego wzrostu
Białko w diecie sportowca przyczynia się do odbudowy i regeneracji mięśni. Węglowodany uzupełniają energię, którą zużywamy podczas treningu. Gainery zawierają węglowodany i białko połączone w najlepszych proporcjach, nie zawierają zaś tłuszczu (lub zawierają minimalne jego ilości). Preparaty typu gainer pozwalają zatem na bardzo szybkie dostarczenie porcji niezbędnych składników, zarówno przed treningiem, jak i po treningu.

Gainer zamiast posiłku?

Węglowodany i białko w gainerach są szybciej przyswajalne niż te z pożywienia. Dodatkowo przygotowane w taki sposób, że organizm przyswaja ich znacznie więcej niż ze zwykłego pożywienia. To dlatego wielu sportowców po treningu sięga po preparat zamiast przygotować sobie pełnowartościowy posiłek. Suplement nie może być oczywiście zamiennikiem zbilansowanej diety, może jednak bardzo skutecznie ją wspomagać i uzupełniać niedostatek kalorii.

Gainery dla ektomorfików

Ektomorfik to osoba o bardzo szczupłej budowie, mająca problemy z przybieraniem na wadze. Taka osoba do zbudowania masy mięśniowej potrzebuje większej podaży kalorycznej niż inni. Ektomorfik aby budować masę mięśniową, potrzebuje nawet klikuset kalorii więcej w ciągu dnia niż osoba ze skłonnością do tycia, czyli endomorfik. W tym wypadku dostarczenie kalorii z pożywienia może być bardzo trudne, dlatego też to właśnie ektomorfikom szczególnie poleca się odżywki typu gainer jako uzupełnienie diety. W tym wypadku wskazanie jest stosowanie gainerów nie tylko po treningu, ale również między posiłkami i do posiłku, dla podniesienia bilansu kalorycznego spożywanych potraw.

Gainer a bulk

Gainery zawierają najczęściej białka i węglowodany w proporcjach od 10:90 do 33:70. Na rynku dostępne są też odżywki w proporcjach 50:50, czyli tzw. „bulki”. Są one polecane w szczególności osobom, które przybierają na masie, jednak w dużym stopniu jest to masa tłuszczowa. W diecie takich osób potrzeba głównie białka, czyli inaczej niż w przypadku typowych ektomorfików.

Optymalny skład

Gainer powinien zawierać najlepsze, najlepiej przyswajalne białka. Optymalne będą mieszaniny białek pochodzących z różnych źródeł. Zagwarantują one wyższy stopień pewności, że nasz organizm wchłonie, przyswoi i zagospodaruje dostarczone składniki odżywcze.
Podobnie w przypadku węglowodanów. Tu również liczy się wchłanianie, dlatego najlepiej jeśli odżywka będzie zawierała kilka ich rodzajów, o różnej szybkości wchłaniania. Odżywka zawierająca samą dekstrozę nie będzie wystarczająca, lepiej sięgnąć np. po preparat zawierający połączenie maltodeksrtyny i skrobi.
Dostępne na rynku gainery oprócz węglowodanów i białka zawierają zwykle również różne dodatki. Pełnią one istotną, choć nie kluczowa rolę. Starannie opracowane preparaty z dobrym składem pod względem białek i węglowodanów, zawierają też najczęściej wartościowe i ważne dodatki. Mogą to być np. tauryna i kofeina (jak w przypadku Activlab Mass Up), odpowiedzialne za przyspieszanie wzrostu komórek mięśniowych oraz zapobiegające procesom antykatabolicznym, czy magnez (Scitec Jumbo) pomagający w prawidłowej syntezie białek, zmniejszający uczucie zmęczenia i wspomagający prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Preparat Trec Mass XXL został z kolei wzbogacony o zestaw witamin niezbędnych do prawidłowych przemian białek i węglowodanów w organizmie.

 

Proporcje i dawkowanie

Kulturystom zaleca się stosowanie gainerów o zawartości białka na poziomie ok. 30%. Pozostali sportowcy uprawiający dyscypliny wydolnościowe powinni wybierać gainery z niższą zawartością białka, ok. 10-15%.
Jeśli stosujemy gainer jako posiłek bezpośredni po treningu, zwykle porcja powinna wynosić około 100-150 g. W przypadku przyjmowania preparatu jako posiłek dodatkowy, porcja może wynosić około 50-100 g.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2017
pixelpixelpixelpixelpixelpixel