Intensywne treningi a utrata wody – jak nawadniać organizm?

2017-07-10
Intensywne treningi a utrata wody – jak nawadniać organizm?
Każda osoba aktywnie uprawiająca sport, dbająca o zdrową i umięśnioną sylwetkę, powinna pamiętać o odpowiedniej diecie, ale także o nawadnianiu organizmu. W okresie letnim sięgamy po wodę we względu na wysokie temperatury, jednak przez cały rok powinniśmy pamiętać o regularnym spożywaniu wody oraz produktów, które wodę zawierają w swoim składzie.
 
Trenując na siłowni musimy być bardzo systematyczni i konsekwentni. Skupiając się przygotowywaniu zbilansowanych posiłków, uzupełniając dietę w aminokwasy BCAA Olimp i potrzebne przy treningach białko, zapominamy, że woda jest najważniejszym składnikiem naszego ciała. To ona powoduje, że nasze ciało jest sprężyste i jędrne, a co więcej, bez niej nie mogłyby zachodzić żadne reakcję w naszym organizmie. Dziś przytoczymy kilka faktów o wodzie, jej roli w naszych organizmach oraz podpowiemy, w jaki sposób można się nawadniać.
 

Jakie funkcje ma woda?

 
W ludzkim organizmie około 60% stanowi woda, można się więc domyślić, że pełni ona wiele funkcji i występuje we wszystkich tkankach organizmu. Woda jest składnikiem cytoplazmy komórkowej i bierze udział w transporcie tlenu i składników odżywczych. Co to oznacza dla osób trenujących na siłowni? Bez wody nasz organizm nie mógłby reagować na ćwiczenia.
 

Woda w organizmie – kilka faktów

 
Każdego dnia pozbywamy się wody z organizmu na kilka sposobów: oddychając, pocąc się i wydalając. Szczególnie osoby uprawiające sport powinny pamiętać, że nawet 2% ubytek wody z organizmu, wiąże się z 20% spadkiem wydolności fizycznej i umysłowej. Ubytek sięgający 20-22% może się skończyć śmiercią. Woda jest zatem niezbędna do życia!
 
Codziennie przez nasz organizm przemieszcza się ogromna ilość wody. Najważniejsze fakty dotyczące wody przedstawimy w liczbach.
 
W ciągu każdej doby przez nerki przepływa około 2000 litrów wody, a przez mózg 1400 litrów.
 
Ilość wody w organizmie jest zależna od wieku człowieka. Noworodki w swoim organizmie mają najwięcej wody i jest to 75-80%. U dorosłych zawartość wody mieści się w granicach 50-70%, natomiast najmniej wody mają osoby starsze (46-54%).
 
Warto także wiedzieć, gdzie w naszym organizmie jest zgromadzonej najwięcej wody. Na pierwszym miejscu znajduje się krew – w jej składzie 86% stanowi woda. Organami, które zawierają podobną ilość są serce i płuca (80%). Na trzecim miejscu znajduje się mózg, którego 74,5% to woda. Wątroba natomiast składa się w 68% z wody.
 
Czas przyjrzeć się procesowi tracenia wody z organizmu. Podczas wysiłku fizycznego zwiększa się wentylacja płuc, a to wiąże się z dużą utratą wody – mogą to być aż 2 litry dziennie. Podobną ilość tracimy, jeśli mamy podwyższoną temperaturę ciała. Przy umiarkowanej temperaturze tracimy około pół litra dziennie.
 
Nawet pół litra wody dziennie możemy stracić przez pocenie się. Naturalny mechanizm chłodzenia ciała wykorzystuje wodę do obniżenia temperatury organizmu.
 
Dużej ilości wody pozbywamy się także podczas wydalania np. moczu. Dziennie możemy stracić 1,4 litra wody.
 
Powyższe dane pokazują, że organizm ludzki traci dziennie duże ilości wody, dlatego tak ważne jest uzupełnianie jej poziomu. Sprawdźmy, jakie jest nasze zapotrzebowanie na wodę oraz w jaki sposób nawadniać organizm.
 

Nawadnianie

 
Nawadnianie organizmu powinno być procesem trwającym systematycznie przez cały dzień. Lepiej pić mniej, ale częściej. Do nawadniania organizmu możemy wybierać wodę, ale także inne produkty, w których skład wchodzi woda. Pamiętajmy, że do prawidłowego funkcjonowania organizmu potrzebujemy wody, ale także musimy uzupełniać dietę w witaminy i w aminokwasy BCAA Olimp, jeśli intensywnie uprawiamy sport.
 
Ogólne założenia mówią, że kobiety potrzebują około 2 litrów płynów dziennie, natomiast mężczyźni 2,5 litra. Oczywiście na zapotrzebowanie na wodę wpływa wiele czynników takich jak wiek, masa ciała, temperatura otoczenia, aktywność fizyczna, stan zdrowia i wiele innych. Zawsze powinniśmy słuchać swego organizmu i reagować na pragnienie, ale jednocześnie starajmy się trzymać zasady dostarczania od 2 do 2,5 litra wody dziennie. Przez pojęcie płyny nie mamy na myśli tylko wody mineralnej czy źródlanej. Wody dostarczają także takie produkty jak soki, warzywa i owoce, zupy, jogurty czy herbata – wszystko to dostarcza do naszego organizmu nie tylko wodę, ale także niezbędne składniki odżywcze.
 
Nawadnianie organizmu jest tak samo ważne dla osób uprawiających sport, jak i tych, którzy nie przepadają za aktywnością fizyczną. Pamiętajmy, że każdy z nas powinien pamiętać o dostarczaniu swojemu organizmowi nie tylko odpowiedniej ilości wody, ale także składników odżywczych. Każdy z nas powinien spożywać niezbędne dla normalnego funkcjonowania witaminy, a osoby trenujące mogą także wprowadzić do swojej diety aminokwasy BCAA Olimp, które dodatkowo zostały wzbogacone witaminą B6, która redukuje zmęczenie.
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2017
pixelpixelpixelpixelpixelpixel