Jabłczan kreatyny czyli zastrzyk energii

2017-02-14
Jabłczan kreatyny czyli zastrzyk energii
Kreatyna wpływa korzystnie nie tylko na objętość masy mięśniowej, ale także na kształtowanie siły oraz szybkości skurczu mięśni. Obecnie jej najbardziej zaawansowaną i najskuteczniejszą formą jest właśnie jabłczan kreatyny. Cechuje się on najwyższą przyswajalnością spośród wszystkich dostępnych form, wśród których wymienić można chociażby monohydrat kreatyny, cytrynian czy pirogronian.
Jabłczan kreatyny jest to związek, który powstał z połączenia trzech cząsteczek monowodzianu oraz jednej cząsteczki jabłczanu, zabezpieczającej grupy frakcyjne kreatyny. Takie połączenie ma bardzo korzystny wpływ na przyswajalność i gwarantuje lepszą stabilność związku, a także lepszą rozpuszczalność. Jabłczan kreatyny nie ulega szybkiemu rozkładowi w kwaśnym środowisku żołądka oraz szybciej trafia do krwiobiegu.


W jaki sposób jabłczan kreatyny dostarcza mięśniom energii

 

Związek bierze udział w bardzo istotnym cyklu przemian biochemicznych w komórkach, w tak zwanym cyklu Krebsa. Jabłczan wspiera proces glikolizy, na drodze którego dochodzi do rozpadu cząsteczki glukozy na dwie cząsteczki kwasu pirogronowego. Komórka otrzymuje w wyniku tego procesu cząsteczki ATP, czyli nic innego, jak dawkę energii. ATP jest jej magazynem dla komórki i jego zasoby stale są zużywane. Warto wiedzieć, iż 83% wyprodukowanych cząsteczek ATP powstaje właśnie dzięki aktywności jabłczanu.
ATP uwalnia zmagazynowaną energię podczas ćwiczeń, czemu zawdzięczamy skurcze mięśniowe. Dużo energii dla komórek mięśniowych to oczywiście lepszy efekt treningów. Im większy zapas ATP, tym intensywniejsze ćwiczenia możemy wykonywać.
Zasoby energii komórkowej z ATP są na bieżąco zużywane i wymagają uzupełniania. Dynamika treningu prowadzi do upośledzenia procesu glikolizy, co objawia się spadkiem siły mięśni oraz osłabieniem. Precyzyjna suplementacja jabłczanem kreatyny pozwala temu zapobiegać.

Jak stosować jabłczan kreatyny?

 

Na rynku dostępne są różne suplementy oparte o jabłczan kreatyny (popularny Trec CM3, TRI-CREATINE od Formotuva i wiele innych). Zwykło się przyjmować, że uśrednioną dawką optymalną dla organizmu osoby trenującej jest 5 g kreatyny na dobę. Dla precyzyjnego określenia dawki można też uzależnić ją od masy ciała, licząc 0,1 g kreatyny na każdy kg masy ciała w porcji jednorazowej. Przy stosowaniu poszczególnych preparatów dostępnych w sprzedaży zawsze też powinno się oczywiście wesprzeć zaleceniami producenta. Większość preparatów dostępna jest w do wyboru w kapsułkach bądź w formie proszku do rozpuszczania (dla przykładu Activlab TCM Powder stosujemy raz dziennie, rozpuszczając w wodzie jedną łyżeczkę preparatu, co stanowi wygodną i szybką formę suplementacji).
Wedle najnowszych badań nad suplementami na bazie kreatyny, to właśnie jabłczan jest uważany za formę najskuteczniej stymulującą. Jego przyjmowanie umożliwia prowadzenie treningów na wyższych obrotach, dzięki czemu przyspiesza ich rezultaty.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2017
pixelpixelpixelpixelpixelpixel