Jak poprawić metabolizm?

2017-06-30
Jak poprawić metabolizm?
Słowem wstępu – metabolizm jest ogółem reakcji chemicznych i rozlicznych przemian energii zachodzących w ich następstwie. Zachodzi w żywych komórkach, umożliwiając im wzrost i rozmnażanie. W procesie tym związki proste przemieniają się w złożone, a następnie przyswajane są one przez organizm, a związki złożone rozszczepiają się, tworząc proste (stąd termin „przemiana materii”). Wobec powyższego wniosek jest prosty: szybszy metabolizm pozwala na skuteczniejszą przemianę związków, dzięki czemu łatwiej jest zachować należytą masę ciała.
 
Metabolizm człowieka zmienia się z wiekiem (spada o około 5% co 10 lat po ukończeniu 25 roku życia), jednak nie jest to bynajmniej jedyny czynnik, który ma wpływ na tempo przemiany materii. Pod uwagę należy wziąć również między innymi płeć, stan zdrowia, obciążenia genetyczne czy tryb życia. Ważną informacją jest to, że mamy realny wpływ na swój własny metabolizm. Jeżeli chcemy utrzymać go na wysokim poziomie, warto zastosować się do kilku zasad.

 
Krok pierwszy to regularny trening. Codzienna dawka ruchu ma zbawienny wpływ na nasz metabolizm. Wysiłek fizyczny pobudza komórki do pracy, przyspiesza krążenie i uwalnia zmagazynowane zasoby energii. Systematyczne ćwiczenia to także spadek masy tłuszczowej i przyrost mięśni, w których znajdują się katalizatory spalania tłuszczu. Najlepiej zadziała trening siłowy, który poprawia tempo metabolizmu średnio o 5-10% po około pół roku miarowej zaprawy.

 
Ważne jest, by zwracać uwagę na to, co się je, ale równie istotna okazuje się pora przyjmowania posiłków. Regularne jedzenie pozwala na wydajną pracę układu pokarmowego, usystematyzowanie jego pracy oraz poprawę procesu trawienia. Za najlepsze rozwiązanie przyjmuje się spożywanie 4-5 posiłków w ciągu dnia co około 3-4 godziny.

 
To oczywiste, że spożywane produkty mogą różnie wpływać na metabolizm. Przemyślany i zróżnicowany jadłospis jest bazą zdrowego trybu życia. Ważne jest to, co i jak się je. Poprawna dieta powinna dostarczać organizmowi odpowiednią ilość kalorii, adekwatną do wysiłku fizycznego, jaki wykonuje. Istotna jest przede wszystkim odpowiednia ilość białka: przyjmuje się, że dla osób aktywnych fizycznie idealna ilość waha się między 1,2 a 2,2 grama na 1 kg masy ciała. Zależnie od etapu przygotowań, w przypadku sportów sylwetkowych ta liczba jest wyższa. Najlepszym rozwiązaniem będzie spożywanie kolejnych porcji białka podczas 4 rozłożonych w ciągu całego dnia posiłków. W przypadku problemów z opanowaniem apetytu, można sięgnąć po odpowiedni suplement, na przykład Scitec Tryptophan hamujący nadmierne łaknienie i dodatkowo redukujący poziom stresu. W jego składzie znajduje się tryptofan, aminokwas, naturalny antydepresant podwyższający poziom serotoniny, której niski poziom może powodować stany lękowe i depresyjne, bezsenność oraz skłonność do przejadania się. Podobne działanie ma zawarty w skłądzie L-Tryptofan, który łagodzi stres i efektywnie hamuje nadmierny apetyt, pozwalając tym samym na kontrolę masy ciała.

scitec tryptophan

 
Choć o regularnym nawadnianiu organizmu powiedziane zostało już chyba wszystko, to warto przypomnieć, że ma ono ogromy wpływ na przemianę materii. Nawet niewielkie odwodnienie organizmu może mieć negatywny wpływ na kondycję fizyczną i psychiczną. Ilość wypitej wody powinna być równa 2 litrom dla przeciętnej osoby, natomiast w przypadku intensywnego wysiłku fizycznego zapotrzebowanie na płyny może wzrosnąć nawet do 5-6 litrów. Nie bez znaczenia jest też jakość – woda wodzie nierówna. Litr dobrej wody powinien zawierać około 150 mg wapnia oraz 50 mg magnezu.

 
Dobrze, by w diecie znalazło się miejsce na często niedoceniany składnik – kofeinę. Nie tyko stymuluje do działania, ale też poprawia metabolizm. Ten organiczny związek chemiczny występuje naturalnie w kawie i herbacie, ale można przyjmować go również w postaci suplementu diety. Działanie kofeiny jest wielokierunkowe, jednak przede wszystkim przyczynia się ona do pobudzenia ośrodkowego układu nerwowego. Bezpieczną dawką kofeiny, która będzie miała pozytywny wpływ na przemianę materii, jest około 600 mg na dobę.
 

Gdy chcemy zadbać o odpowiedni metabolizm, każde danie warto wzbogacić odpowiednimi przyprawami. Nawet ich niewielki dodatek do posiłków może przynieść zauważalny efekt. Pozytywną reakcję – przyspieszenie metabolizmu – można zaobserwować po spożyciu papryczki chilli, a to za sprawą zawartej w niej kapsaicyny, która pobudza, rozgrzewa i dodaje energii. Inną skuteczną przyprawą jest imbir, który nie tylko przyspiesza metabolizm, ale również poprawia krążenie krwi i wspomaga odchudzanie. Do przyprawowego trio zalicza się jeszcze cynamon – ma on właściwości oczyszczające organizm i przyspiesza spalanie tłuszczu.

 
Wszelką ingerencję we własne żywienie należy odpowiednio kontrolować. Regularne badanie krwi to nawyk, który nie tylko umożliwi monitorowanie własnego zdrowia, ale także pozwoli sprawdzić czy obecnie stosowana dieta służy naszemu organizmow
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2017
pixelpixelpixelpixelpixelpixel