Decydując się na uprawianie sportu, musimy pomyśleć nie tylko o profesjonalnym, sportowym ubraniu, ale także o butach sportowych. Jak wybrać odpowiednie buty, które będą idealne do rodzaju uprawianego przez nas sportu? Dziś wyjaśnimy, dlaczego obuwie sportowe jest tak istotne w sporcie oraz czym się kierować przy wyborze odpowiedniego modelu obuwia.
Leonardo da Vinci kiedyś stwierdził: „Ludzka stopa jest machiną o mistrzowskiej konstrukcji oraz dziełem sztuki”. Nie możemy się z tym nie zgodzić, bowiem stopa dotyka podłoża około 10 milionów razy w ciągu całego naszego życia. Gdyby stopa nie miała wspomnianej mistrzowskiej konstrukcji, na pewno nie wytrzymałaby takiego obciążenia.
Wróćmy do anatomii
Częścią ciała, jaką jest stopa, mogą pochwalić się tylko naczelne. Aby wyrazić złożoność stopy wyjaśnimy, z czego dokładnie się ona składa. Na stopę składają się 26 kości, 107 mięśni, żył, tętnic i nerwów o całkowitej długości 1,6 km oraz setki tysięcy gruczołów potowych. Duży palec jest zbudowany z dwóch paliczków, natomiast reszta z trzech.
Zadaniem stopy jest utrzymywanie ciała w pionie i amortyzacja wstrząsów. Od sprawności stóp zależy cała praca układu mięśniowego i szkieletowego – sposób, w jaki stawimy stopy, wpływa na pracę kolan, bioder, kręgosłupa, a wady wrodzone oraz nabyte na całe nasze ciało.
Praca stopy podczas uprawiania sportu
Sport dla stóp jest sporym wyzwaniem, ponieważ w czasie skoków, tańca czy gry w piłkę są bardziej obciążone niż podczas wykonywania codziennych czynności ze sportem niezwiązanych. Podczas uprawiania sportu stopa pracuje w wielu płaszczyznach, na różnym podłożu i w różnym tempie. Musimy zatem zadbać o to, by zapewnić stopom stabilność i dobre oparcie i takie zadanie spełniają buty sportowe.
Noszenie niewłaściwego obuwia podczas uprawiania sportu może skutkować urazami stawu skokowego, skręceniem stopy lub kolana, naderwaniem więzadeł, ścięgien, a nawet urazami kręgosłupa. Dlatego, jeśli wybieramy się na fitness, nie możemy założyć zwykłych tenisówek, w których zazwyczaj wybieramy się na zakupy. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ zwykłe buty uniemożliwiają stopie zachowanie jej anatomicznych i fizjologicznych właściwości – nie utrzymują wystarczająco sztywno tylnej części stopy i nie zapewniają elastyczności jej przedniej części. Te dwie funkcje to najważniejsze zadania butów sportowych.
Każdy but jest inny
Rodzaj butów, na jakie powinnyśmy się zdecydować, zależy od dyscypliny sportowej, którą uprawiamy. Oczywiście nie oznacza to, że do każdej dyscypliny fitnessu musimy mieć inną parę butów, ale już buty do biegania i do zumby będą znacznie się od siebie różniły. Na specjalistyczne obuwie decydujmy się tylko wtedy, kiedy daną dyscyplinę uprawiamy kilka razy w tygodniu, ponieważ w przeciwnym razie pieniądze wydamy niepotrzebnie.
Buty sportowe kupujmy w specjalistycznych sklepach. Przede wszystkim możemy liczyć na fachową poradę sprzedawcy oraz będziemy miały o wiele większy wybór.
Odpowiednie buty do różnych dyscyplin
BIEGANIE. Podeszwa w butach do biegania powinna być elastyczna, a zapiętek sztywniejszy, stabilizujący piętę – wtedy nie będzie przesuwać się na boki. W butach do joggingu nie może zabraknąć amortyzacji, jednak jest ona zależna od indywidualnych cech człowieka, a przede wszystkim od wagi (warto omówić to ze specjalistą w sklepie). Buty do biegania nie mogą mieć gładkiej podeszwy, ponieważ nie gwarantuje ona stabilności i przyczepności. W niektórych modelach butów do biegania możemy spotkać specjalne kliny pod piętą, które wyrównują siły działające na kolana i biodra. Nie bez znaczenia jest także przewiewność i trwałość takich butów.
FITNESS. Wybierając się na fitness, musimy pamiętać o wygodnym stroju, ale przyda się także profesjonalna Trec torba, w której można schować strój oraz buty i to buty nie byle jakie. Najczęstszym wypadkiem, na który jesteśmy narażone na fitnessie, są poślizgnięcia. Przyczyną są znajdujące się na podłodze drobinki wody oraz potu. Buty do fitnessu muszą mieć zatem antypoślizgową powłokę. Buty muszą także zapewniać stabilizację, wybierajmy więc modele sznurowane, które pozwalają dopasować but do stopy i utrzymać ją w miejscu. Bardzo ważne jest, by buty na fitness były też lekkie i przewiewne.
SIŁOWNIA. Jeżeli w siłowni korzystamy z bieżni, rowerka i orbitreka po to, by się rozgrzać przed ćwiczenia siłowymi z niewielkim obciążeniem, wtedy wystarczą nam buty do fitnessu. Jeśli jednak trenujemy z dużym obciążeniem, potrzebujemy już butów sztywnych, dopasowanych, które zapewnią maksymalną stabilizację. Bardzo dobrym rozwiązaniem są modele z podwyższoną piętą, które gwarantują pełniejszą stabilizację i mniejsze obciążenie stawów. Bardzo ważnym elementem butów na siłownie jest stabilna podeszwa, która chroni nas przed ślizganiem się. Warto także wspomnieć, że dla miłośników podnoszenia ciężarów stworzono specjalne buty o nazwie liftery.
NORDIC WALKING. Jeśli naszą pasją są spacery z kijkami, czyli nordic walking, podeszwa naszych butów powinna być odpowiednio gruba (by chroniła naszą stopę przed nierównościami podłoża) oraz elastyczna. Zapiętek musi być dość sztywny. Buty do nordic walking muszą być przewiewne i nie mogą przemakać. Jeśli zdarza nam się pobiegać w terenie, buty trialowe, jeśli je posiadamy, także będą odpowiednie do szybkich spacerów. Jeśli takich nie posiadamy, możemy się także zdecydować na buty trekkingowe.
ROWER. Zawodowe kolarki korzystają z butów typu SPD (Shimano Pedaling Dynamics), które są wpinane w pedały roweru. Jeśli jazda na rowerze to nasza pasja, nie musimy posiadać aż tak specjalistycznych butów, ale zainwestujmy w obuwie, które będzie miało grubą podeszwę. Gruba podeszwa jest nie tylko trwalsza, ale także pozwala nam efektywniej pedałować. Buty na rower powinny mieć także krótką cholewkę. Bardzo istotny jest także rodzaj zapięcia. Zrezygnujmy z butów, które mają sznurowadła, ponieważ te bardzo łatwo mogą się zaplątać w łańcuch. Wybierajmy buty na rzep lub klamrę.
Przetestujmy buty
Nie ma znaczenia, jaki sport uprawiamy i jakie konkretnie buty chcemy kupić, ponieważ każdy model obuwia zawsze musimy sprawdzić przed zakupem. Jak zatem sprawdzić, czy buty nie mają żadnych wad produkcyjnych?
W pierwszej kolejności musimy sprawdzić, czy buty są takie same i czy mają podeszwę tej samej grubości. Pamiętajmy, że w przypadku wad i niedociągnięć mają one wpływ na pracę naszych stóp.
Następnie musimy sprawdzić, czy podeszwa buta pracuje tak samo w obie strony. Przodostopie musi się skręcać i uginać tak, by stopy mogły pracować w naturalny sposób.
Na samym końcu postawmy buty przed sobą i jednocześnie naciśnijmy zapiętki, a następnie odsuńmy dłonie. Przód butów powinien podskoczyć i opaść do tej samej pozycji, w której były pierwotnie ustawione. Jeśli odskoczyły w bok, oznacza to, że są źle wyprofilowane. To samo zróbmy, naciskając na noski butów.
Okazuje się, że wybór butów sportowych jest niezwykle ważny. Źle dobrane buty mogą skutkować nie tylko nieprawidłową pracą stopy, ale także urazami i kontuzjami. Trec torba, profesjonalny strój sportowy i odpowiednie buty – to idealna receptura na uprawianie sportu w komfortowy sposób, nie tylko na siłowni, ale wszędzie!