Jaką formę suplementu wybrać?

2017-06-29
Jaką formę suplementu wybrać?
Kupując suplementy zawsze bierzemy pod uwagę kilka aspektów: skupiamy się na składzie preparatu, jego cenie i wygodzie suplementacji. Jeśli najważniejsza jest dla nas ekonomia stosowania, prawdopodobnie wybierzemy preparaty w proszku, które wystarczają na długo i stosunkowo niewiele kosztują. Osoby ceniące sobie wygodę zdecydują się na suplementy w postaci tabletek lub kapsułek, które można bardzo szybko i bez większego wysiłku zażyć. Dla osób interesujących się innowacyjnymi produktami, najlepszym wyjściem będą suplementy w płynie lub w żelu. Jakie są wady i zalety poszczególnych form suplementów?

Fakty i mity dotyczące suplementów

Osoby decydujące się na zażywanie suplementów zastanawiają się nad tym, czy forma preparatu ma wpływ na szybkość uwalniania się składników aktywnych, co mylnie jest kojarzone z efektywnością takich preparatów. Najnowsze badania naukowe dowiodły, że na skuteczność wchłaniania składników aktywnych z suplementów wpływa jakość użytych preparatów i ich biodostępność, a nie forma w jakiej jest podawany. Sama różnica w czasie wchłaniania jest bardzo niewielka, ponieważ mieści się w granicach od kilku minut do około pół godziny. Jest jednak jeden wyjątek i są nim tabletki o wydłużonym czasie uwalania substancji aktywnych. Takie tabletki posiadają na opakowaniu specjalne oznaczenia: SR, MR, CR, ER, XL lub XR.

Suplementy w proszku

Suplementy w formie proszku są najczęściej sprzedawaną formą preparatów tego typu. Forma ta jest wykorzystywana w odżywkach białkowych i węglowodanowo-białkowych np. gainer. Ta forma jest także charakterystyczna dla suplementów okołotreningowych, węglowodanów i koncentratów napojów izotonicznych. Proszek wymieszany z wodą jest absorbowany do żołądka, gdzie wszystkie aktywne składniki są bardzo szybko wchłonięte. Ma to duże znaczenie dla osiągnięcia doraźnych celów: zahamowania katabolizmu mięśniowego lub dla szybkiego pobudzenia organizmu do wzmożonego wysiłku.

Plusem suplementów w proszku jest niska cena, która wynika z łatwego procesu produkcji. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że do odżywki w tej formie jest zawsze dołączona miarka, dzięki której jesteśmy w stanie dopasować ilość odżywki do własnych potrzeb. Na uznanie zasługuje także mnogość smaków w jakich możemy kupić suplementy w proszku – możliwość napicia się słodkiego napoju na pewno pozytywnie wpływa na nasze zdanie o suplemencie.

Ten rodzaj suplementów ma także kilka wad, do których niewątpliwie możemy zaliczyć trudność w transportowaniu. Ze względu na cenę, zazwyczaj decydujemy się na odżywki w dużych opakowaniach, a te są bardzo trudne w przenoszeniu. Dodatkowo zawsze musimy mieć przy sobie wodę oraz pojemnik. Problem pojawia się także podczas zabrania ze sobą pojedynczej porcji suplementu.

Activlab Muscle UP to preparat w proszku, który jest źródłem wysokiej jakości białek, które potrzebne są do wzrostu masy mięśniowej. Odżywka wysokobiałkowa zapobiega procesom antykatabolicznym i tym samym przyspiesza proces regeneracji mięśni.

Activlab Muscle Up

Suplementy w tabletkach

W pierwszej kolejności należy przyjrzeć się procesowi produkcji tabletek. Polega ona na sprasowaniu pod ciśnieniem porcji proszku, na który składają się substancje czynne i pomocnicze. Tabletka zostaje także wzmocniona glazurą, która odpowiada za ułatwienie połykania specyfiku, poprawia wygląd tabletki i wydłuża jej rozkład.

Są różne rodzaje tabletek:
- najbardziej rozpowszechnione tabletki, które uwalniają substancje aktywne w żołądku i w pierwszym odcinku jelita

- tabletki, które cechują się opóźnionym uwalnianiem – przechodzą przez żołądek i są uwalniane dopiero w jelitach, gdzie składniki aktywne są szybciej absorbowane

- tabletki o przedłużonym uwalnianiu, które gwarantują stałe stężenie substancji aktywnej nawet dobę po zażyciu

- tabletki rozpuszczalne – bardzo szybko przyswajane przez organizm dzięki roztworowi wodnemu

- tabletki do żucia – bardzo szybko absorbowane ze śliną do żołądka, jelit i układu krwionośnego

Zaletami suplementów w tabletkach jest to, że znajduje się w nich o wiele więcej substancji aktywnych niż w kapsułkach. Takie suplementy należą także do najtrwalszych, mają bowiem najdłuższą datę przydatności do spożycia w porównaniu do suplementów w innych formach. Warto także podkreślić fakt, że łatwo można kontrolować ilość przyjmowanych dawek.

Do wad tej formy suplementacji możemy zaliczyć trudność w połykaniu w przypadku tabletek kredowych oraz pozostawianie nieprzyjemnego posmaku w ustach. Ten rodzaj suplementów może także wiązać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami żołądkowymi i trawiennymi.

Activlab Amino Complex to tabletki, które mają kilka podstawowych zadań: wspierają anabolizm, hamują katabolizm oraz przyspieszają regenerację mięśni. Stosowany powinien być w okresie dużego zapotrzebowania na wysokiej jakości białko.

Activlab Amino Complex

Suplementy w kapsułkach

Kapsułki, mimo że są podobne do tabletek, znacznie się od nich różnią. Zewnętrzna warstwa jest elastyczna i zazwyczaj jest wykonana z żelatyny. Wewnątrz kapsułki znajduje się proszek, płyn, granulat lub pasta. Kapsułki dzielą się na dwa rodzaje: mogą być jednolite i elastyczne lub składać się z dwóch nakładanych na siebie części. W tego rodzaju suplementach znajduje się mniej substancji aktywnej niż w proszku czy tabletce i jest ona uzależniona od pojemności kapsułki.

W porównaniu do tabletek, kapsułki są o wiele mniejsze, w związku czym łatwiej możemy je połknąć. Jeśli nawet wystąpiłyby problemy z połknięciem, to bez obaw substancję z kapsułki możemy rozpuścić w wodzie zachowując aktywność biologiczną aktywnych substancji. Bardzo szybko też ulegają rozpadowi w żołądku i działają już kilka minut po zażyciu.

Do wad niezaprzeczalnie możemy zaliczyć cenę, która jest wyższa w porównaniu do suplementów w formie proszku i tabletek. Zdarza się także, że przyjmowanie kapsułek może rodzić takie problemy jak dolegliwości gastryczne.

Iridium Labs Cerberus to preparat w kapsułkach, bloker aromatazy i estrogenu. Przyspiesza wzrost hormonu wzrostu we krwi oraz regenerację mięśni po treningu.

Iridium Labs Cerberus

Suplementy w płynie

Suplementy w postaci płynu stają się coraz bardziej popularne. Nie bez znaczenia jest wygoda suplementacji. Tej formy suplementu nie trzeba rozcieńczać i łatwo odmierzyć porcję dzięki miarce umieszczonej w nakrętce. Bardzo często suplementy są w formie poręcznych shotów, które można ze sobą wziąć wszędzie i zażyć w preferowanym przez nas czasie.

Za taką formą suplementu przemawia fakt, że jest on już wchłaniany przez organizm już w jamie ustnej, dzięki czemu działa bardzo szybko. Osiąganie natychmiastowego efektu sprawia, że w formie płynnej są produkowane preparaty mające działanie pobudzające.

Ten rodzaj suplementu posiada także wady. Pierwszą z nich jest cena. Drugim minusem jest fakt, że do ich produkcji często używa się różnego rodzaju dodatków i konserwantów, które nie są wskazane niektórym osobom na dietach. Suplementy w płynie mają także bardzo krótki termin ważności, tym bardziej po otwarciu. Wymusza to na nas bardzo szybkie zużycie preparatu.

HMB Liquid to płynny suplement, który charakteryzuje się wysoką przyswajalnością. Preparat hamuje działanie enzymów katabolicznych oraz zwiększa udział tłuszczu w procesie produkcji energii.

HMB Liquid

To jaką formę suplementu wybierzemy, zależy przede wszystkim od naszego trybu życia. Jeśli zależy nam na oszczędnościach, zdecydujmy się na preparat w proszku. Jeśli od razu po pracy idziemy na siłownię, lepiej zdecydować się na suplement w formie tabletek, kapsułek lub płynu. Należy także odpowiedzieć sobie na pytanie, jak szybko chcemy poczuć efekty działania suplementu.
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2017
pixelpixelpixelpixelpixelpixel