Koncentracja podczas treningu

2017-12-20
Koncentracja podczas treningu
Koncentracja jest kluczowym czynnikiem sukcesu w sporcie. Nie bez przyczyny profesjonalni zawodnicy są pod stałą opieką psychologów, by mogli osiągać lepsze wyniki. Powstała też odrębna gałąź psychologii dedykowana specjalnie sportowi. Głównym zadaniem psychologa sportowego jest wzmacnianie w zawodniku umiejętności koncentrowania, niezależnie od warunków zewnętrznych, presji, zmęczenia czy tremy.

Koncentracja jest jednak ważna nie tylko podczas zawodów sportowych. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że również podczas treningu w dużym stopniu decyduje ona o jego efektach. Skupienie będzie miało wpływ na przykład na to, jak dokładnie wykonamy poszczególne ćwiczenia. Treningi powinny być przeprowadzane dokładnie i sumiennie, a wiele ćwiczeń wbrew pozorom wymaga od nas dużej koncentracji. Jak utrzymywać ją na stałym poziomie, nawet podczas dłuższych i wyczerpujących treningów? Jest na to kilka sposobów, które najlepiej jest połączyć ze sobą.

Unikaj monotonii – zróżnicuj treningi

Przed e wszystkim, abyś mógł się skoncentrować na ćwiczeniach, twój trening nie może być monotonny. Znudzenie i rutyna szybko prowadzą do wypalenia. Te same ćwiczenia powtarzane po wielokroć – z czasem zaczynamy robić coraz mniej dokładnie. Powtarzamy je automatycznie, całkowicie tracąc skupienie. Rezultaty treningów, jak nietrudno się domyślać, będą w tym przypadku gorsze. To właśnie z tego powodu tak ważne jest, by wykonywać rozmaite ćwiczenia. Do wyboru masz ich na tyle dużo, że naprawdę nie musisz powtarzać tych samych. Jeśli zależy ci na wzmocnieniu konkretnej partii mięśni, za każdym razem wybieraj inne ćwiczenia dające ten sam lub podobny rezultat. Jest to bardzo ważne ze względu na twoją formę psychiczną, poziom skupienia i motywacji.

Rób krótkie przerwy

Aby podczas treningów poziom twojej uwagi nie spadał, rób od czasu do czasu krótkie przerwy. Nawet jeśli nie wykonujesz akurat treningu interwałowego, wykorzystaj nieco podobną taktykę. Pozwoli ona nie tylko na efektywne spalanie tkanki tłuszczowej czy podkręcenie metabolizmu, ale również pozytywnie wpłynie na poziom koncentracji. Przerwy są ważne nie tylko na siłowni. Mają wielkie znaczenie w dyscyplinach związanych z wysiłkiem wzrokowym, jak na przykład tenis – gdy prze cały trening musimy być skupieni na piłce.

Wzmacniaj umysł przez suplementację

By poprawić swoją zdolność do koncentracji uwagi, nie można również oczywiście zapominać o wzmacnianiu swojego organizmu od wewnątrz, w tym również o wzmacnianiu umysłu. Musimy pamiętać o odpowiednio zbilansowanej, zdrowej diecie. Regularne spożywanie warzyw, owoców, chudego nabiału i wysokiej jakości mięs ma wpływ na zdrowie całego organizmu oraz na naszą kondycję psychiczną. Na poziom koncentracji i ogólny stan układu nerwowego wpływ mają między innymi witaminy z grupy B oraz magnez. By lepiej się koncentrować i wolniej męczyć, powinniśmy zadbać o utrzymywanie ich odpowiednio wysokiego poziomu. Jeśli nie jesteś pewien, czy dostarczasz wszystkich niezbędnych witamin i mikroelementów wraz z pożywieniem, warto sięgnąć po dobrze przyswajany suplement. Możesz wybrać zestaw witamin uniwersalny lub witaminy dedykowany specjalnie sportowcom i osobom aktywnym.


witaminy olimpDla utrzymania koncentracji na treningu czy zawodach możesz też sięgać po środki doraźne, które pozwolą umysłowi pracować na wysokich obrotach przez dłuższy czas. Takie działanie wykazuje między innymi kofeina – obecna w wielu popularnych suplementach zawierających np. ekstrakt z kawy czy guarany. Jest to jednak rozwiązanie dodatkowe, które nie zastąpi nam zbilansowanej diety oraz odpowiednio zaplanowanego treningu.


caffeine
Caffeine Kick Olimp


guarana
Ostrovit Guarana


Aby skoncentrować się podczas ćwiczeń, zadbaj o zróżnicowany trening oraz rób częste przerwy, szczególnie podczas aktywności, które są obciążające lub monotonne. Wzmacniaj organizm od środka, dbaj o kondycję układu nerwowego, pamiętając o odpowiedniej diecie i suplementacji. Nie zapominaj też o dużej dawce snu i relaksu. Dobrze zregenerowany, będziesz miał więcej siły do następnych treningów i będziesz bardziej umiał lepiej się skoncentrować.
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2017
pixelpixelpixelpixelpixelpixel