Suplement na zwiększenie masy – jabłczan kreatyny
Budowanie masy mięśniowej nie powinno opierać się tylko i wyłącznie na ćwiczeniach. W pewnym momencie będziemy chcieli zauważyć szybkie i widoczne efekty naszych ćwiczeń na siłowni i w tym pomogą nam suplementy. Substancją, która staje się coraz bardziej popularna i wpływa na przyrost masy mięśniowej, jest jabłczan kreatyny. Jest to najbardziej bio-dostępna postać kreatyny. W porównaniu do bardziej popularnego monohydratu kreatyny, jabłczan charakteryzuje się większą stabilnością (nie rozkłada się tak szybko w żołądku) oraz przyswajalnością - jest szybciej wchłaniany do krwiobiegu. Przyjmowanie jabłczanu daje wymierne efekty. Pobudza wzrost masy mięśniowej, zwiększa objętość komórek mięśniowych. Ma także pozytywny wpływ na regenerację mięśni po treningu i na większą wytrzymałość organizmu podczas ćwiczeń.
Postępujące obciążenia
Technika ta powinna być wykorzystywana przez każdego kulturystę, ponieważ jest podstawowym sposobem na pobudzenie mięśni. Na czym polega? Postępujące obciążenie opiera się na stopniowym zwiększaniu wagi podnoszonego ciężaru na przestrzeni kilku lub kilkunastu sesji treningowych. Tej techniki nie należy mylić z techniką serii piramidalnych, w której ciężar jest zwiększany z serii na serię. Postępujące obciążenie musi skutkować tym, że przy utrzymaniu tej samej ilości powtórzeń, poprawnej technice i szybkości powtórzeń, przy zachowaniu jednakowej koncentracji, jesteśmy w stanie podnosić większe obciążenia niż wcześniej.
Większa ilość powtórzeń
Kolejnym sposobem na zwiększenie własnych możliwości jest zwiększenie ilości powtórzeń. W tym przypadku także musimy utrzymać poprawną technikę, odpowiednią szybkość oraz zachować pełne skupienie, ale należy zwiększyć ilość wykonywanych powtórzeń w serii. Nawet jeśli co tydzień zwiększymy ilość powtórzeń o jedno, to w perspektywie czasu daje to realny wzrost, a co za tym idzie – większe efekty treningu.
Zwiększenie ilości elementów izometrycznych
Słowo „izometryczny” dotyczy statycznego skurczu mięśni, podczas którego obciążenie działa na mięśnie, ale nie jest przez nie poruszane. Ten sposób można wykorzystać w wielu ćwiczeniach: od podciągań na drążku do martwych ciągów jednorącz. Postęp zauważamy wtedy, kiedy zwiększamy czas trwania utrzymywania obciążenia w bezruchu. Po jakimś czasie zauważymy, że nie tylko możemy dłużej wytrzymać w bezruchu, ale także zwiększyć ilość powtórzeń.
Większy kąt nachylenia
Wyciskając na ławeczce, warto wybierać maszyny z regulowanym kątem nachylenia. Kulturysta ma możliwość wyciskania w pozycji poziomej na ławce płaskiej lub w pionowej – są to tzw. wyciskania żołnierskie. Faktem jest, że więcej wyciskań można wyciągnąć na ławce w pozycji poziomej, jednak warto z każdym treningiem zwiększać kąt nachylenia. Stosując się do tego z czasem możemy przejść do wyciskania żołnierskiego z tym samym, dużym obciążeniem. Co daje ta technika? Silną klatkę piersiową i umięśnione barki.
Większe tempo treningu i powtórzeń
Ta metoda skupia się na poprawieniu wydolności układu oddechowego i krwionośnego, czyli poprawieniu kondycji płuc i serca. Musimy systematycznie skracać czas przerw między poszczególnymi seriami oraz szybciej przechodzić do kolejnych ćwiczeń. Starajmy się zawsze kończyć serię szybciej niż zakładaliśmy, pozostając przy tym samym obciążeniu. Gdy już dojdziemy do punktu, w którym nie będzie można bardziej skrócić czasu, zwiększmy obciążenie. W ten sposób nie tylko zwiększymy wydolność serca i płuc, ale także przyczynimy się do wzrostu masy mięśniowej i siły mięśni.
Budowanie masy mięśniowej to żmudna praca, dlatego jeśli chcemy relatywnie szybko zobaczyć efekty treningów warto zastosować się do powyższych metod. Odpowiednia odżywka na zwiększenie masy mięśniowej oraz zawieszanie sobie coraz wyżej poprzeczki podczas wykonywania ćwiczeń sprawią, że w niedługim czasie będziemy zadowoleni z wyglądu naszej muskulatury.