Palatynoza – cukier, który daje moc

2017-04-20
Palatynoza – cukier, który daje moc
Palatynoza (izomaltuloza) to izomer dobrze nam znanej sacharozy, czyli szeroko stosowanego na całym świecie białego cukru trzcinowego i buraczanego. Palatynoza występuje naturalnie w miodzie oraz cukrze trzcinowym i charakteryzuje się słodkim smakiem podobnym do sacharozy, jednak łagodniejszym i bardziej delikatnym. Izomaltuloza składa się z glukozy oraz fruktozy, podobnie jak sacharoza, jednak posiada wiązanie gikozydowe w innym miejscu. Palatynoza jest bardzo powoli rozkładana w organizmie, dzięki czemu może być pomocna między innymi w diecie sportowców. Znajdziemy ją w wybranych produktach dla sportowców. jednym z preparatow węglowodanowych, które polecamy, jest między innymi Olimp Carbonox.

Dobra stabilność i wchłanianie

Badania dotyczące palatynozy wykazały, że disacharyd ten jest całkowicie hydrolizowany i przyswajany przez organizm, przy czym hydroliza palatynozy jest wolniejsza niż w przypadku sacharozy i maltozy. Poziom glukozy i insuliny we krwi po spożyciu palatynozy wzrasta znacznie wolniej niż przy przyjmowaniu sacharozy. Uwalnianie glukozy jest w tym wypadku przedłużone i może trwać nawet powyżej trzech godzin. Przyjmowanie palatynozy daje dzięki temu dobre efekty w przypadku sportów wytrzymałościowych, gdzie bardzo istotne jest uzupełnianie glikogenu mięśniowego, a także na siłowni, w porach przed- i potreningowych. W ciągu dnia izomaltuloza sprawdza się doskonale jako substytut węglowodanów prostych, czy dodatek do słodzenia potraw i napojów. Obecna jest też w suplementach dla sportowców (Olimp Carbonox).

Palatynoza a redukcja tkanki tłuszczowej

Jak się okazuje, spożycie cukru, w połączeniu z treningiem, może korzystnie wpływać na proces odchudzania. Wykorzystanie izomaltulozy podczas wysiłku fizycznego jest mniejsze niż w przypadku sacharozy, z uwagi na jej wolniejsze tempo wchłaniania. Małe wahania poziomu insuliny we krwi przy przyjmowaniu palatynozy będą skutkowały wykorzystywaniem rezerw tłuszczowych w organizmie. Można zatem stwierdzić, że izomalutoza sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej. Po jej spożyciu nie występuje gwałtowny skok poziomu glukozy we krwi, zatem palatynoza może być stosowana przez osoby z problemem nadwagi czy przez cukrzyków.

Suplementacja sportowa

Palatynoza ma niski indeks glikemiczny (IG), dzięki czemu dłużej utrzymuje się we krwi zarówno podczas ćwiczeń, jak również po ich zakończeniu. Inicjuje także wykorzystanie tłuszczów jako energii. Dla sportowców palatynoza będzie zatem lepszym wyborem niż dekstroza. Możemy spodziewać się, że w nadchodzących latach jej wykorzystanie jako odżywki dla sportowców wzrośnie. Palatynoza daje lepsze rezultaty, szczególnie w przypadku długotrwałego wysiłku wytrzymałościowego bądź intensywnych treningów na siłowni, zwiększając ich efektywność. Warto zatem zwrócić uwagę na nowoczesne suplementy węglowodanowe, wśród których wymienić można Olimp Carbonox.

Suplement z palatynozą – Olimp Carbonox

O ile dostępność żywności słodzonej palatynozą jest w naszym kraju ciągle stosunkowo mała, to cukier ten łatwo możemy znaleźć w suplementach dla sportowców. Jednym z nich, dostępnym w naszym sklepie i rekomendowanym osobom intensywnie trenującym, jest Olimp Carbonox. Skład produktu jest oparty na odpowiednio zestawionych źródłach węglowodanów, które zostały dobrane według precyzyjnie określonych profili szybkości trawienia i uwalniania cukrów prostych do krwi. Olimp Carbonox zapewnia stabilne wysycenie krwi składnikami energetycznymi. Zawiera źródła węglowodanów o wysokich (glukoza) i średnich (maltodekstryny) indeksach glikemicznych, a także palatynozę o niskim IG i przedłużonym uwalnianiu. To dzięki dużej zawartości palatynozy Olimp Carbonox zapewnia stały poziom insuliny w trakcie wysiłku, oraz wspiera efektywne zaopatrzenie pracujących komórek mięśniowych w niezbędne składniki energetyczne. Dzięki jej zastosowaniu suplement zapewnia efektywną odbudowę zasobów glikogenu. W trakcie rozkładu palatynozy uwolnione zostają glukoza i fruktoza, które sumarycznie odbudowują glikogen mięśniowy oraz wątrobowy. Zastosowanie Olimp Carbonox jest szczególnie wskazane w przypadku osób intensywnie trenujących na siłowni i prowadzących aktywny tryb życia. Bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku osób mających problem z dostarczeniem wystarczających dawek energii niezbędnej do rozbudowy masy mięśniowej.

olimp carbonox
Stosując preparaty jak Olimp Carbonox, możemy wyeliminować problem spadku poziomu glukozy we krwi podczas treningu oraz jej gwałtownego wzrostu po spożyciu cukru. Palatynoza jest trawiona powoli i zapewnia stały poziom glukozy w krwiobiegu, dzięki czemu poprawia efektywność treningów i wspiera redukcje tkanki tłuszczowej.
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2017
pixelpixelpixelpixelpixelpixel