Sposoby na przetrenowanie

2017-05-10
Sposoby na przetrenowanie
Wielu sportowców, w tym także znanych kulturystów i trójboistów, uważa, że gdyby nie częste przetrenowanie, mogliby dojść do szczytu formy o wiele szybciej i zajść dalej, niż udało im się do tej pory. Przetrenowanie oznacza zwykle brak poprawy wyników sportowca, a później spadek formy i kontuzje. Jak radzić sobie z przetrenowaniem? Jest na to kilka sposobów.

Kontroluj objętość treningową

W przypadku pojawienia się przetrenowania pierwszą kwestią jest redukcja obciążenia treningowego. Warto zacząć ją od zmniejszenia objętości treningowej. Jeśli sportowiec ma problemy z regeneracją potreningową, należy zmniejszyć objętość treningu, co pozwoli na utrzymanie skuteczności programu ćwiczeń i jednoczesną poprawę regeneracji.

Przy przewlekłym przetrenowaniu konieczne może być bardziej drastyczne zmniejszenie napięcia treningowego poprzez ograniczenie intensywności treningu. Wówczas zmniejszy się już skuteczność ćwiczeń, jednak jest to mniejsze zło, ponieważ w przypadku przetrenowania i tak nie będziemy w stanie osiągać zadowalających rezultatów.

Panuj nad stresem

Przetrenowanie wskazuje nie tylko na zbyt duże napięcie fizyczne, ale również ma związek ze zwiększonym napięciem psychicznym. Jest to stan ogólnego wycieńczenia organizmu i obniżenia jego możliwości. By powrócić do stanu równowagi, musimy odzyskać kontrolę nad ciałem i umysłem. W tym celu należy zmniejszyć obciążenie psychiczne i fizyczne. Zwiększyć ilość snu, zadbać o chwile relaksu i wytchnienia. Warto wspomóc się, stosując preparaty magnezowe, które poprawiają koncentrację, pozytywnie wpływają na sen i poprawiają naszą odporność na stres.

Wracaj uwagę na to, jak się czujesz

Aby zapobiegać przetrenowaniu, należy nauczyć się rozpoznawać sygnały, jakie wysyła nasz organizm. Zwykle jeśli jesteś zmotywowany do osiągania zamierzonych wyników, chcesz dawać z siebie jak najwięcej. Granica między zwykłym zmęczeniem i chwilowa słabością – a niebezpiecznym przeciążeniem, które prowadzi do przetrenowania – bywa jednak trudna do wyczucia. Powinieneś obserwować swoje ciało, by nauczyć się rozróżniać momenty, w których możesz jeszcze pokonywać własne bariery i te, w których czas trochę odpuścić. Pamiętaj również, że każdy może mieć słabszy dzień i nie każdy moment jest jednakowo dobry, by przeprowadzić intensywny trening. Jeśli czujesz się przemęczony, mało spałeś, zauważalnie brakuje ci energii – od razu pomyśl o chwili dla siebie i zastanów się, co zrobić, by nie pogorszyć sytuacji, a wprost przeciwnie, wrócić do dobrej formy.

Zastosuj pasywną regenerację

Pasywna regeneracja (np. naprzemienne prysznice i masaże) to kolejny sposób na powrót do pełni sił. Prysznice czy masaże zwiększają przepływ krwi przez mięśnie, dzięki czemu substancje odżywcze mogą być szybciej dostarczane, a zbędne metabolity – skuteczniej usuwane. Tego rodzaju metody regeneracyjne mają też korzystny wpływ na nasze samopoczucie i wpływają na odzyskanie równowagi autonomicznego układu nerwowego.

Regeneracja potreningowa i suplementacja

Aby zapobiegać przetrenowaniu, zawsze należy dbać o pełną regenerację potreningową. Im będzie ona szybsza i skuteczniejsza – tym lepiej dla nas. Będziemy mogli osiągać szybsze i bardziej zauważalne efekty. By nasze ciało mogło się regenerować, musimy dostarczyć mu niezbędnych składników. Warto w tym celu wspomagać się suplementami diety dla sportowców o specjalnie opracowanych składach.

Białko

Po treningu bardzo istotne jest szybkie dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości białka. Najszybciej wchłaniają się białka serwatkowe. Ich cząsteczki trafiają do krwi już po około 30-40 minutach od spożycia. By przyspieszyć regenerację potreningową i zapewnić sobie lepsze rezultaty, możesz sięgną po preparaty białkowe typu whey (np. Olimp Whey Protein Complex).


olimp whey protein complex

Olimp Whey Protein Complex – koncentrat białek serwatkowych WPC i izolatu białek serwatkowych WPI. Preparat w formie instant. Produkt charakteryzuje się wysoką wartością odżywczą. Izolat CFM® i koncentrat białek serwatkowych pozyskiwane w specjalnych procesach technologicznych zachowują pełną strukturę i aktywność funkcjonalnych białek serwatkowych. Suplement Olimp Whey Protein Complex jest dostępny w ośmiu smakach.

Węglowodany

Bezpośrednio po treningu wskazana jest również szybka dawka łatwo dostępnej energii z cukrów prostych. Warto sięgnąć tez po dwucukry, jak np. maltoza. Na rynku dostępne są preparaty typu carbo o specjalnie opracowanych, zróżnicowanych składach obejmujących węglowodany o zróżnicowanych wielkościach cząstek (np. Olimp Carbonox).


olimp carbonox

Olimp Carbonox – preparat zapewnia stabilne wysycenie krwi składnikami energetycznymi dzięki laboratoryjnie dobranym proporcjom źródeł węglowodanów o wysokich, średnich i niskich indeksach glikemicznych. Kompleks witamin w składzie węglowodanów przyspiesza metabolizm. Dodatkowo wysoki potencjał antyoksydacyjny wybranych witamin w Olimp Carbonox hamuje około treningowe uszkodzenie białek strukturalnych komórki mięśniowej i przyspiesza ich regenerację.

Nie zawsze więcej, znaczy lepiej. Sportowcom i osobom bardzo aktywnym czasem trudno jest odpuścić – taka już nasza ambitna natura. Więcej ćwiczeń, a później więcej metod regeneracyjnych. Czasami jednak co za dużo, to niezdrowo. Lepiej na chwilę ograniczyć objętość treningu i dać sobie odrobinę wytchnienia, by następnie powrócić do ćwiczeń z większą energią, bez kontuzji i zniechęcenia. Jeśli odczuwasz skutki przetrenowania, daj sobie chwilę wytchnienia. Znajdź czas na relaks, spokojny sen, pozwól organizmowi się zregenerować. Zadbaj o dietę i odpowiednią suplementację oraz ogranicz stres, a z pewnością szybko powrócisz do formy.
Pokaż więcej wpisów z Maj 2017
pixelpixelpixelpixelpixelpixel