Sucha masa mięśniowa, suplementy, które pomogą ją uzyskać

2017-03-23
Sucha masa mięśniowa, suplementy, które pomogą ją uzyskać
Przede wszystkim już na samym początku należy zaznaczyć, że samo stosowanie suplementów, nawet tych najlepszych, nie zapewni nam uzyskania optymalnych efektów. Niestety wiele osób dążących do uzyskania imponującej muskulatury zapomina o tym, całą uwagę skupiając na wyborze odpowiednich odżywek. Tymczasem już samo słowo „suplementacja” oznacza tyle, co „uzupełnianie”. Suplement to zatem jedynie dodatek do zbilansowanej diety. Dla zadowalających efektów musimy też regularnie ćwiczyć, równie intensywnie co w przypadku, gdy nie kupujemy żadnych suplementów. Nie ma co liczyć na to, że dobry suplement sprawi, iż na treningu będziemy mogli nieco sobie „odpuścić” i mimo to uzyskać imponujący przyrost suchej masy mięśniowej.

Pierwszy krok, to uświadomić sobie powyższe kwestie i do tematu suplementacji podejść z odpowiednim nastawieniem. W następnej kolejności możemy zastanowić się, jakie odżywki zastosować. Powinniśmy określić nasze cele oraz realistycznie ocenić, na jakim poziomie zaawansowania obecnie się znajdujemy. Następnie przyjrzyjmy się własnej diecie, by zastanowić się, czy należy coś w niej zmienić oraz by określić, jakie składniki odżywcze powinniśmy uzupełniać poprzez suplementację.

Pamiętajmy o tym, że w naszej diecie powinniśmy dostarczać dziennie średnio ok. 2-2,5 g białka na każdy kilogram masy ciała, 4-6 g węglowodanów oraz 0,5-0,7 g tłuszczu.

Początkujące osoby mogą poczuć się nieco zagubione w świecie gainerów, koncentratów białkowych, fat burnerów i innych preparatów. Skupmy się zatem wyłącznie na tych suplementach, które pomogą nam w uzyskaniu suchej masy mięśniowej. Oto kilka propozycji dla początkujących – i nie tylko.

Odżywki wysokobiałkowe

Białko to budulec mięśni. Bez jego odpowiedniej ilości w diecie nie jesteśmy w stanie zbudować suchej masy mięśniowej. Dostarczenie jakościowych, dobrze przyswajalnych białek wraz z pożywieniem wymaga sporo wysiłku i samodyscypliny przy przygotowywaniu codziennych posiłków. Stosowanie dobrych odżywek wysokobiałkowych może znacząco ułatwić nam zadanie. Warto sięgać po białka, które zawierają dużo aminokwasów egzogennych, czyli takich, których nasz organizm nie jest w stanie sam wytworzyć oraz oczywiście białek, które są dobrze przyswajalne.

Dobrą biodostępnością charakteryzują się między innymi proteiny serwatkowe zawarte w koncentratach WPC. Zawartość koncentratu białek serwatki w odżywce wysokobiałkowej istotnie przyspiesza czas absorpcji aminokwasów uwolnionych ze struktur białkowych składników danego produktu. Godnym polecenia suplementem opartym na wysokiej jakości koncentracie protein serwatkowych (WPC) jest między innymi Olimp Provit 80. Dzięki zawartości izolatu białek sojowych SPI preparat charakteryzuje się także przedłużoną kinetyką wchłaniania. Olimp Provit 80 został też wzbogacony o cholinę (substrat do syntezy neuroprzekaźnika – acetylocholiny), inozytol (prekursor na ścieżce sygnałowej hormonów podwzgórza i przysadki) oraz L-karnitynę (transporter kwasów tłuszczowych do wnętrza mitochondrium).

olimp provit 80

Jak stosować?


Pierwszą dawkę odżywki białkowej możemy przyjąć w godzinach przedpołudniowych. Po drugą sięgnijmy po treningu. Najważniejsza może okazać się trzecia dawka, którą przyjmować będziemy na noc. Przyjmowanie odżywki wysokobiałkowej będzie zabezpieczeniem naszych mięśni na czas snu, czyli swego rodzaju osłoną antykataboliczną.


Preparaty węglowodanowe


Jeśli w naszej diecie nie ma wystarczającej ilości węglowodanów, która pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie organizmu przy intensywnych treningach, możemy pomyśleć o suplementacji preparatami energetycznymi. Warto wówczas sięgnąć po suplementy charakteryzujące się wysoką zawartością węglowodanów o różnych indeksach glikemicznych. Dobrym przykładem takiego rodzaju preparatu jest Olimp Carbonox. Jest to suplement uniwersalny, który może być stosowany zarówno przed treningiem, jak i w jego trakcie. Stanowi on dobre źródło energii przy długotrwałym obciążeniu fizycznym. Wysoka zawartość izomaltulozy i maltodekstryn gwarantuje utrzymanie insuliny na stabilnym poziomie podczas wysiłku fizycznego. Komórki mięśniowe są dzięki temu zaopatrzone w niezbędne składniki energetyczne.


olimp carbonox

Jak stosować?

Możemy stosować nawet do 4 dawek po 50 g Olimp Carbonox, lub zbliżonego preparatu, dziennie. Suplementów węglowodanowych nie należy jednak, rzecz jasna, stosować przed snem.

Zdrowe tłuszcze

mówiąc o suplementach, które uzupełniają naszą dietę w niezbędne do rozwoju mięśni składniki odżywcze, nie możemy zapomnieć o kwasach tłuszczowych. Tak zwane zdrowe tłuszcze nie odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej, co jest szczególnie istotne przy budowaniu suchej masy mięśniowej. Ich uzupełnianie pozwala na dostarczenie energii oraz na oszczędzanie zapasów glikogenu mięśniowego podczas treningów. Przykładem preparatu bogatego w zdrowe tłuszcze jest Gold Omega 3®, suplement diety zawierający wysokogatunkowy i skoncentrowany olej z ryb zimnowodnych, mianowany na 65% zawartości kwasów tłuszczowych omega-3 (DHA, EPA i inne).

gold omega
Wymarzoną sylwetkę możemy zbudować wyłącznie na solidnych fundamentach, regularnym treningu oraz optymalnej diecie bogatej we wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Dieta wsparta odpowiednio dobranymi preparatami to bardzo dobra droga, jeśli chcemy osiągnąć muskularną sylwetkę o niskiej zawartości tkanki tłuszczowej.
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2017
pixelpixelpixelpixelpixelpixel