Suplementacja dla początkujących kulturystów

2017-06-30
Suplementacja dla początkujących kulturystów
Priorytetem na pierwszym etapie przygody z siłownią jest zbilansowanie diety oraz wyznaczenie realnego celu do osiągnięcia. To warunki, które koniecznie trzeba spełnić, zanim sięgnie się po jakikolwiek suplement - w przeciwnym razie nie spełni on swojej funkcji. Suplement to, jak sama nazwa wskazuje, dodatek do trzech filarów życia kulturysty: diety, treningu i regeneracji. Na takiej zasadzie suplementy można podzielić na kategorie: suplementy wspomagające dietę (dodające kalorie lub przyspieszające ich spalanie), suplementy wspomagające trening (zwiększające wydajność lub siłę) oraz suplementy ułatwiające regenerację.

 
Choć zabrzmi to jak banał i kwestia oczywista, warto pamiętać o tym, że najlepszą i najważniejszą odżywką podczas treningu jest... woda. Odpowiednio nawodniony organizm, w tym mięśnie, pracuje sprawnie i wydajnie. Ponadto, dzięki właściwej dawce wody w ciągu doby, poprawia się trawienie i oczyszczają nerki. Niech więc woda pozostanie bazą do dodatków do diety i treningów.

 
Przechodząc już do meritum - koniecznością dla początkującego kulturysty jest suplementacja białkiem. Pomaga ono budować masę ciała oraz silne, wytrzymałe mięśnie. Zapotrzebowanie na białko rośnie wraz ze zwiększaniem aktywności fizycznej. Dla osoby zaczynającej swoją przygodę z kulturystyką ważny będzie wybór odpowiedniej odżywki białkowej, która będzie stanowić uzupełnienie diety. Dla kogoś, kto rozpoczyna intensywne treningi, nie tyle ważny jest rodzaj białka, co jego stężenie. Powinno się ono wahać pomiędzy 60% - 90% białka w 100 gramach produktu. Gdy trening jest naprawdę intensywny, a jego celem jest zbudowanie masy mięśniowej lub redukcja tkanki tłuszczowej – wówczas organizm może potrzebować większej dawki białka. W codziennej diecie, przy standardowym trybie życia, gdy trudno zapewnić sobie regularne posiłki w 3-godzinnych odstępach, najlepiej uzupełnić niedobory białka sprawdzoną odżywką - na przykład Trec whey 100. Białko spożywa się na czczo i po treningu, a w dni, w których nie trenujemy – na czczo i między posiłkami.

trec whey 100 900g
Trec Whey 100, 900g


 
Drugi suplement obowiązkowy to BCAA, czyli szybkoprzyswajalne aminokwasy rozgałęzione. Ich zadaniem jest poprawa syntezy białek w organizmie. Działanie anaboliczne BCAA przyspiesza budowę masy mięśniowej. Aminokwasy te chronią również przed katabolizmem, czyli wytwarzaniem kortyzolu, który ma negatywny wpływ na mięśnie. Niedobór BCAA może spowodować redukcję masy mięśni i pogorszenie syntezy białek. Na co dzień najlepiej zastosować aminokwasy przed treningiem oraz tuż po nim, w celu zregenerowania mięśni. W dni bez treningu – zażywa się je na czczo oraz po ostatnim posiłku dnia.
 
aminokwasy bcaa olimp
 


Podczas intensywnego wysiłku fizycznego z organizmu wypaca się mnóstwo wartościowych minerałów i witamin, a niemal niemożliwe jest ich odpowiednie uzupełnienie wyłącznie standardową dietą. Większe zapotrzebowanie na wartościowe składniki odżywcze wymaga zastosowania odpowiedniego suplementu. Witaminy i mikroelementy są ważnym elementem diety sportowca. Najlepiej zażywać zestawy witamin, w skład których wejdą witaminy z grup: B (wpływają na metabolizm i prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego), E (odpowiadają za odporność i regenerację tkanek), D i A (są niezbędne dla kości), C (syntezują nowe tkanki i komórki, zwalczają infekcje i stres), a ponadto żelazo (niezbędne do wytwarzania hemoglobiny), kwas pantotenowy (wpływa na wykorzystanie przez organizm białka, tłuszczów i węglowodanów), kwas foliowy (bierze udział w procesie wytwarzania komórek czerwonych krwinek), potas (reguluje równowagę wodną w organizmie) i magnez (pobudza wydzielanie enzymów potrzebnych do metabolizmu białka oraz węglowodanów ). Można zdecydować się na gotowy zestaw witaminowy.
 

Powtarzając raz jeszcze złotą sentencję – punkt pierwszy to zawsze zbilansowanie diety i plan treningowy, któremu przyświeca jasny cel. Decyzja o wprowadzeniu suplementów jako dodatku do diety powinna być poważna i przemyślana. Należy przy tym wziąć pod uwagę swoje potrzeby i możliwości.
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2017
pixelpixelpixelpixelpixelpixel