Suplementacja kobiet - czy warto sięgać po odżywki?

2017-07-19
Suplementacja kobiet - czy warto sięgać po odżywki?
Siłownia nie jest przeznaczona jedynie dla mężczyzn, jednak wiele kobiet ma obawy co do ćwiczeń z wykorzystaniem ciężarów. Równie duże obiekcje powstają przy temacie suplementacji. Czy kobiety powinny ją stosować? Co warto o nich wiedzieć?


Kobiety często boją się, że korzystając z siłowni i stosując suplementy diety doprowadzą swoje ciało do stanu, w którym ich sylwetka będzie przypominać męską. Hormonem, który przyczynia się u mężczyzn do rozrostu masy mięśniowej jest testosteron. Kobiety są jednak nieco inaczej zbudowane i nie produkują takiej ilości hormonów androgennych, by rozbudować swoją sylwetkę aż do takiego stopnia. Co więcej, mężczyznom też nie przychodzi to łatwo – potrzeba miesięcy, a nawet lat, stosując przy tym właściwą dietę, suplementy i regularne treningi. Stosowanie odżywek przez kobiety nie powinno zatem wzbudzać lęku. Posiadają one wiele zalet, które wspomogą organizm, zwłaszcza przy wzmożonym wysiłku fizycznym.


Odżywka białkowa


Jeżeli jesteśmy aktywne sportowo, mamy wówczas zdecydowanie większe zapotrzebowanie na białko. Znaleźć je można w jedzeniu, które na co dzień spożywamy – m.in. w mięsie, w nabiale, jajach czy rybach. Odżywka białkowa ma jednak istotną przewagę nad żywnością, ponieważ o wiele szybciej się wchłania. Aminokwasy zawarte w białku są szybciej przyswajane i wchłaniane do krwi, przyśpieszając odbudowę mięśni. Są szczególnie zalecane po treningu, gdyż regenerują tkankę mięśniową. Odżywka nie powinna jednak stanowić jedynego źródła białka, a jedynie powinna być dodatkiem do pełnowartościowych posiłków. Można ją wykorzystywać np. jako substancję słodzącą do omleta lub do przygotowania fit deserów.


Jaka odżywka będzie najlepsza? Najczęstszym wyborem są odżywki z białka serwatkowego, które można podzielić na izolaty białkowe i koncentraty, uściślając:

  • WPC - koncentrat w postaci proszku, który zawiera ok 70-85% czystych protein oraz węglowodany i tłuszcze. Jako produkt uboczny produkcji sera, warto zwrócić uwagę na obecność laktozy, której w tym przypadku może być dużo. 
  • WPI - izolat ten posiada aż do 95% czystego białka, w porównaniu do WPI charakteryzuje się mniejszą zawartością składników niebiałkowych. 
  • WPH - jest najdroższą odżywką, ten hydroizolat powstał w wyniku hydrolizy z izolatu białka serwatkowego. Proces ten polega na rozbiciu na krótsze, długich łańcuchów peptydowych, dzięki czemu ulegają szybszemu trawieniu.

Zarówno WPI, jak i WPH charakteryzują się mniejszą zawartością laktozy oraz tłuszczów oraz szybciej się wchłaniają niż WPC. Wybierając właściwą odżywkę, warto zwrócić uwagę na produkty takie jak Trec Whey 100 900g.


Kreatyna


Świetnie spisze się przy interwałach oraz krótkich i intensywnych ćwiczeniach siłowych z wolnymi ciężarami. Kreatyna poprawia możliwości wysiłkowe, a także opóźnia wystąpienie zmęczenia w czasie treningu, a jedynie w niewielkim stopniu wpływa na rozbudowę mięśni. Już po około 2 – 3 tygodniach stosowania, można zauważyć poprawę wytrzymałości i zwiększenie siły. Najlepsze tego typu odżywki dla kobiet to jabłczan kreatyny – w przeciwieństwie do monohydratu nie wpływa na zwiększenie zatrzymania wody w organizmie.


Aminokwasy BCAA


BCAA stymulują syntezę białek oraz są idealnym źródłem energii dla wspomagania procesów zapobiegających rozkładowi mięśni (tzw. katabolizm). Ponadto dla kobiet chcących zredukować swoją wagę, istotną cechą tego produktu, będzie fakt, iż aminokwasy rozgałęzione wspomagają spalanie tkanki tłuszczowej i zmniejszają łaknienie. Dodatkowe zalety to zmniejszenie poczucia zmęczenie oraz wpływ na szybszą regenerację po treningu. Dobrym wyborem będzie BCAA Olimp Mega Caps.


Należy pamiętać, że tak jak mężczyźni, tak i kobiety powinny mieć właściwie ułożony plan treningowy, składający się odpowiednich ćwiczeń, diety oraz dobranych odżywek. Nie układa się go pod płeć, a indywidualnie pod dany organizm i jego zapotrzebowania. Suplementy mogą skutecznie pomóc zarówno podczas samego wysiłku fizycznego, jak i w regeneracji potreningowej. Prawidłowo dobrane, w zależności od potrzeb, wspomogą pracę nad redukcją wagi i kształtowaniem kobiecej sylwetki.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2017
pixelpixelpixelpixelpixelpixel