Filozofia sztuk walki, wywodząca się głównie od mistrzów Wschodnich Sztuk Walki, opiera się na hartowaniu ducha oraz ciała. By być silnym, należy „umartwiać się” i przyzwyczajać organizm do trudnych, ascetycznych warunków. Wtedy ciało staje się posłuszne, a psychika mocniejsza, dzięki czemu wojownik może stać się niepokonanym. Takie podejście pokutuje w pewnych kręgach do dziś, choć ma ono niewiele wspólnego z profesjonalnym podejściem do sportu. A przecież dyscypliny takie jak kick-boxing, muay thai czy rozmaite rodzaje jiu-jitsu to także, a dla niektórych przede wszystkim, rywalizacja i liczne zawody. To także obciążenie dla organizmu. Potrzeba, by odpowiednio go wzmacniać oraz żeby zaspokajać jego charakterystyczne potrzeby, nasuwa się więc sama.
Potrzeby organizmu przy uprawianiu sportów walki
Zapotrzebowanie na składniki odżywcze u zawodników sportów walki jest inne niż u kulturystów, tak jak inny jest charakter uprawianych przez nich sportów. Po pierwsze sportowcy maty i ringu pracują w głównej mierze na siłę i wydolność, zaś w mniejszym stopniu na rzeźbę. W sportach walki niezwykle istotna jest dobra forma i wytrzymałość, której utrzymanie jest dodatkowo utrudnione przez związany z treningami stres. Zawodnicy zmagają się z nim w większym stopniu niż inni sportowcy, między innymi ze względu na ryzyko i emocje związane ze sparingami. Do opanowania jest zaś wiele trudnych elementów technicznych, więc zachowanie koncentracji jest niezwykle istotne. Kolejnym nieodłącznym elementem treningów w sztukach walki jest ból. Jest on inny niż w przypadku treningów siłowych, gdyż związany jest nie tylko z eksploatacją mięśni, ale również z występowaniem urazów, wylewów, opuchlizny i tym podobnych.
Treningi w sportach walki są też wreszcie bardzo wszechstronne. Obejmują solidną rozgrzewkę, naukę elementów technicznych, ćwiczenia w parach, sparingi i walki zadaniowe. To oczywiste, że aby jak najefektywniej podołać wszystkim zadaniom, należy umiejętnie wspomóc swój organizm.
Jakie suplementy?
Głównym celem dla zawodników intensywnie trenujących i startujących z zawodach klubowych, lokalnych czy klasyfikacyjnych, jest zwiększanie wytrzymałości, umiejętności technicznych i możliwości psychoruchowych. Na tych właśnie aspektach powinna skupić się suplementacja w sportach walki.
Przed treningiem
Do treningu w sportach walki należy przygotować się nieco inaczej niż do treningów w kulturystyce. Możemy tu spodziewać się zdecydowanie gwałtowniejszych ruchów ciała i zmian jego położenia, upadków itp., a także uderzeń, również w brzuch i jego okolice. Z tego powodu posiłek przed treningiem powinien być możliwie lekki. Żeby jednocześnie dostarczyć sobie optymalna dawkę energii, można zastąpić tradycyjne pożywienie gainerem, który dostarczy zbilansowaną porcję węglowodanów oraz białek, jednocześnie nie powodując uczucia ciężkości w żołądku i ulegając szybszemu trawieniu.
Scitec Jumbo
Activlab Mass Up
W trakcie i po treningu
Z tradycji sportów walki wynika zwyczaj, że podczas treningu się nie pije. Jest to związane ze wspomnianą wcześniej filozofią hartowania organizmu i ćwiczenia siły psychicznej. Hołdowanie tej tradycji jest jednak z punktu widzenia wyników sportowych olbrzymim błędem. Już niewielki spadek ilości wody w organizmie znacznie zmniejsza jego wydolność. Podczas treningów warto sięgać po napoje izotoniczne, które uzupełniają płyny i elektrolity, dzięki czemu przeciwdziałają odwodnieniu i powstawaniu skurczy.
Bezpośrednio po treningu warto sięgnąć po odżywkę typu CARBO, która dostarczy organizmowi porcji węglowodanów, a także dodatkowo uzupełni płyny. Dzięki temu zredukowane zostaną straty glikogenu mięśniowego i regeneracja potreningowa będzie szybsza.
Olimp Carbonox
Razem z węglowodanami warto dostarczyć również porcję aminokwasów rozgałęzionych BCAA oraz glutaminy. Składniki te dodatkowo wspomogą proces regeneracji.
BCAA Xplode
BCAA Olimp Mega Caps
Regenerację potreningową wspomoże również kreatyna, która dodatkowo przyczynia się do wzrostu wytrzymałości i siły. Warto sięgnąć po jej dobrze przyswajalną formę, np. po jabłczan kreatyny, który nie powoduje retencji wody w organizmie. Jest to szczególnie istotne, gdy jesteśmy zmuszeni do utrzymywania limitów wagowych.
CM3 Trec
Dla złagodzenia napięcia nerwowego i poprawy koncentracji
Suplementacja w sportach walki ma wzmacniać nie tylko organizm, ale również układ nerwowy. By poprawić koncentrację, koordynację ruchową oraz zapanować nad stresem, warto wspomagać się preparatami zawierającymi w składzie lecytynę i acetyl-l-karnitynę. Dobrze jest też oczywiście regularnie uzupełniać potas oraz magnez. Aby uzyskać efekt chwilowej poprawy koncentracji, można również sięgnąć po suplement zawierający kofeinę oraz taurynę.
Scitec Turbo Ripper
Trec Magne 100 Sport
Activlab Caffeine Power
Dodatkowo zawodnicy uprawiający sztuki walki mocno kontaktowe oraz sportowcy z dłuższym stażem mogą borykać się z bólem stawów i wiązadeł. By ograniczać te dolegliwości, można wspomagać się preparatami zawierającymi kolagen i glukosaminę. W przypadku bólu mięśni z pomocą po raz kolejny przychodzą zaś aminokwasy BCAA, a także glutamina i preparaty witaminowe bogate w witaminy A oraz E.