Wybrać białko czy gainer?

2017-06-13
Wybrać białko czy gainer?
Dieta osoby uprawiającej sport, zawodowo lub rekreacyjnie, jest wymagająca, dlatego też musi być uzupełniana odżywkami i suplementami diety. Specyficzne wymagania dietetyczne są związane z intensywnymi treningami. Posiłki konwencjonalne bardzo rzadko dostarczają wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Sportowcy stosujący odżywki podkreślają także oszczędność czasu, dzięki przyjmowaniu tych środków. Pozostaje pytanie, na jakie odżywki się zdecydować?
 
Każda osoba trenująca na siłowni miała styczność z odżywkami. Są one nie tylko uzupełnieniem diety, ale także pomagają zwiększyć wydolność organizmu oraz wzmocnić efekty ćwiczeń. Posiłek w formie szejka nie tylko uzupełni potrzebne składniki odżywcze, ale także jest o wiele szybszy w przygotowaniu w porównaniu do tradycyjnego dania. Jest to ważne dla osób, które na co dzień zajmują się nie tylko trenowaniem na siłowni, ale także karierą zawodową. Wiele osób staje przed pytaniem: która odżywka będzie korzystniejsza? Białko czy gainer?
 

Czym są odżywki białkowe?

 
Odżywki białkowe bazują na koncentracie białka serwatkowego, które występuje pod skrótem WPC. Ten rodzaj białka jest najbardziej rozpowszechnioną odżywką tego typu. Wynika to z faktu, że ma bardzo dobry smak i jest bogata w potrzebne dla sportowca aminokwasy EAA, w tym leucynę. Produkty bazujące na białku serwatkowym są pełnowartościowym ekwiwalentem białka, które zarówno jakością, jak i wartością biologiczną, nie odbiegają od mięsa. Ilość białka w proszku to około 80% protein. Należy także podkreślić jak niewielki udział procentowy mają w odżywce białkowej węglowodany i tłuszcze.
 

Odżywka białkowa – kiedy stosować?

 
Głównym zadaniem odżywki białkowej jest dostarczenie do organizmu brakujących protein. Odżywki tego typu nie są wzbogacone innymi składnikami odżywczymi, więc z ich pomocą dostarczamy organizmowi jedynie białka. Oznacza to, że produkt ten nie jest typowo środkiem energetycznym, ponieważ białko wymaga większych nakładów energetycznych, by organizm mógł je strawić i przyswoić, niż samo jest w stanie dostarczyć. Kiedy więc stosować odżywki białkowe? W każdym przypadku, gdy dieta jest uboga w proteiny i chcemy uzupełnić tylko ten składnik, bez dostarczania nadwyżki kalorycznej. Odżywkę białkową możemy spożywać w postaci szejka lub możemy ją dodać do posiłku, np. omleta.
 

Trec Whey 100 900g

 
Odżywki Trec Whey 100 900g to wysokiej jakości koncentrat białka serwatkowego. Jego kompozycja nie zawiera żadnych dodatków obniżających zawartość protein. Ten produkt doskonale uzupełnia niedobór białka wynikający z jego większego zapotrzebowania przy uprawianiu sportów wyczynowych, kulturystki czy podczas diety redukcyjnej.


trec whey 100 900g
 

Czym jest gainer?

 
Gainer jest odżywką o złożonym składzie. Jest połączeniem białka i węglowodanów. Podobnie jak w zwykłych odżywkach białkowych, białko w geinerze pochodzi z koncentratu białek serwatkowych – jest więc bardzo dobrej jakości. Ważniejszą kwestią jest rodzaj węglowodanów oraz dodatków funkcyjnych. Należy wybierać geinery o bogatym składzie, które będą dłużej trawione przez organizm.
 

Kiedy stosować geinera?

 
Geiner jest przede wszystkim źródłem energii i można powiedzieć, że składniki zawarte w odżywce mogą imitować tradycyjny posiłek. Ten rodzaj odżywki najlepiej stosować po treningu, ponieważ produkt ten jest oparty na szybkostrawnych składnikach – będzie więc mniej obciążał układ pokarmowy.
 

Activlab Muscle Up

 
Wysokobiałkowa odżywka Activlab Muscle Up Protein to produkt, który wyróżnia się nie tylko wysoką wartością odżywczą, ale także aktywnością anaboliczną. Stosowana może być podczas budowania masy mięśniowej, jak i w celu zapobiegania utraty masy na diecie redukcyjnej. Odżywka jest zalecana osobom, które trenują nie tylko wyczynowo, ale także rekreacyjnie.


activlab muscle up
 


Zastanawiając się nad wyborem odżywki białkowej lub geinera należy się przyjrzeć własnej diecie. Jeśli w tradycyjnych posiłkach jest zbyt mało protein, należy je uzupełnić odżywką białkową. Jeśli jednak na co dzień dostarczamy sobie zbyt mało kalorii, to można ten bilans zwiększyć, stosując geiner.
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2017
pixelpixelpixelpixelpixelpixel