Stosowanie preparatów wysokobiałkowych

2017-05-04
Stosowanie preparatów wysokobiałkowych
Białko to przede wszystkim podstawowy budulec tkanki mięśniowej. Zwiększony poziom tkanki mięśniowej zapewnia wzrost tempa przemiany materii, co powoduje skuteczniejsze spalanie kalorii podczas wysiłku, jak również w trakcie odpoczynku. Białko przyspiesza metabolizm nie tylko przez budowę mięśni, ale także wpływa w sposób bezpośredni na zwiększenie wydatkowania energii przez organizm. Wykazuje najsilniejsze działanie kalorygenne spośród wszystkich składników pokarmowych. Zwiększenie udziału białka w diecie może nasilić przemianę materii nawet o kilkanaście procent.
Białko w specyficzny sposób wpływa także na układ hormonalny, sprzyjając między innymi uwalnianiu hormonu wzrostu, który wykazuje silne działanie w obrębie tkanki tłuszczowej. Bez wątpienia powinno ono odgrywać decydującą role w diecie sportowców, a także wszystkich osób chcących utrzymać szczupłą, wysportowana sylwetkę.

Zapotrzebowanie na białko u osób trenujących

W wyniku wytężonej pracy mięśni mamy do czynienia z nasilonym katabolizmem białek strukturalnych, enzymatycznych i transportowych. Organizm osoby aktywnej sportowo wykazuje zatem zwiększone zapotrzebowanie na białko. Jego spożycie winno wzrastać proporcjonalnie do wzrostu energetyczności całej diety i sięgać poziomu średnio 12-15% ogółu energii. Przyjmuje się, że u osób aktywnych podaż białka w diecie powinna wynosić ok. 1,4 g/kg masy ciała w przypadku dyscyplin wytrzymałościowych, 1,8 g w dyscyplinach szybkościowych i 2-2,5 g w dyscyplinach siłowych. Są to oczywiście założenia ogólne i należy pamiętać, że na ilość spożycia białka wpływ powinny mieć nie tylko intensywność i rodzaj treningów, ale także wiek, płeć, stan ogólny organizmu, skład ciała, jakość przyjmowanego białka i ogólna energetyczność posiłków.

Preparaty wysokobiałkowe

Ogólnie rzecz biorąc, dobrze skomponowana dieta jest w stanie dostarczyć organizmowi odpowiednich do prawidłowego funkcjonowania ilości białka. W przypadku osób intensywnie trenujących uzyskanie pełnej regeneracji powysiłkowej przy udziale zwykłych produktów żywnościowych może jednak w praktyce okazać się utrudnione. Dieta osób aktywnych fizycznie winna odznaczać się odpowiednią zawartością białka, ale przy tym również niską zawartością tłuszczu. Przy tradycyjnym sposobie żywienia może być to bardzo trudne do pogodzenia. W celu uzyskania szybkiej i skutecznej odnowy powysiłkowej osobom trenującym zaleca się włączenie specjalnych preparatów wysokobiałkowych, które pozwalają na łatwiejsze zaspokojenie potrzeb organizmu i dostarczenie białek wysokiej wartości, przy niskiej ilości spożytego tłuszczu.
Wśród suplementów sportowych znaleźć można preparaty białkowe różnego rodzaju. Izolaty i koncentraty białka serwatkowego, białka wolnowchłanialne i kazeiny doskonałe do regeneracji podczas snu oraz innowacyjne mieszanki białek. Więcej na temat rodzajów białek pisaliśmy w artykule: Kiedy kazeina, kiedy whey. Pełna oferta preparatów wysokobiałkowych dostępna jest w naszym sklepie, w kategorii białko.


Wybrane preparaty


Activlab Muscle Up

Jednym z godnych uwagi preparatów wysokobiałkowych jest Activlab Muscle Up, chętnie wybierany przez Klientów naszego sklepu. Produkt wyróżnia się między innymi przedłużonym czasem wchłaniania i przyjemną kremową konsystencją. Activlab Muscle Up jest wartościowym źródłem białek i wspomaga zarówno przyrost masy mięśniowej, jak również jej utrzymanie. Activlab Muscle Up wyróżnia się bardzo wysoką wartością odżywczą i aktywnością anaboliczną, dzięki czemu jest doskonałym wyborem dla osób chcących budować zdrową, sportową sylwetkę.
Produkt zawiera w składzie kreatynę i taurynę, odpowiadające za przyspieszenie wzrostu komórek mięśniowych, a także zapobiegające procesom antykatabolicznym. Produkt zawiera małe ilości tłuszczu.


activlab muscle up

Olimp Provit 80

Preparat białkowy Olimp Provit 80 cechuje się bardzo dobrą rozpuszczalnością i jest dobrą propozycją do stosowania w okresie przed i potreningowym, przeznaczoną dla osób szukających wysokiej jakości koncentratu białka WPC. Olimp Provit 80 to produkt o wysokiej biodostępności. Uniwersalne działanie produktu zagwarantowane jest dzięki optymalnym proporcjom pełnowartościowych białek o szybkiej (WPC) i przedłużonej kinetyce wchłaniania (izolat białek sojowych – SPI). Olimp Provit 80 został dodatkowo wzbogacony o cholinę (substrat do syntezy neuroprzekaźnika – acetylocholiny), inozytol (prekursor na ścieżce sygnałowej hormonów podwzgórze i przysadki) oraz L-karnitynę (transporter kwasów tłuszczowych do wnętrza mitochondrium).


olimp provit 80

Trec Whey 100

Produkt dla osób intensywnie trenujących, dobrze rozpuszczalny i dostępny w różnych smakach. Trec Whey 100 jest koncentratem białka serwatkowego, źródłem pełnowartościowych protein zwierzęcych. Pozwala dostarczyć niezbędnych do budowy włókien mięśniowych aminokwasów, w tym między innymi BCAA i L-Glutaminy. Zawarte w odżywce proteiny serwatkowe skutecznie oddziałują na procesy anaboliczne prowadzące do rozbudowy masy mięśniowej.
Stężenie czystego białka w Trec Whey 100 wynosi powyżej 80%. Produkt wyróżnia się niską zawartością tłuszczu i laktozy. W produkcji zastosowany został dobrej jakości koncentrat białek serwatkowych. Preparat dostępny jest w opakowaniach 900 g i 1500 g.

 
trec whey 100 900g


Zalety stosowania preparatów białkowych

Jeśli zastanawiasz się, czy warto oprócz bogatych w białko produktów żywnościowych przyjmować również suplementy i jakie korzyści płyną ze stosowania preparatów wysokobiałkowych, oto najważniejsze powody.

  • Preparaty białkowe pozwalają na zwiększenie ogólnego udziału białka w diecie. Jego podwyższona podaż przyczynia się do wzrostu masy mięśniowej, a także do redukcji tkanki tłuszczowej;

  • specjalnie przygotowane odżywki dostarczają białka najwyższej jakości i o najwyższej strawności;

  • preparaty wysokobiałkowe, w przeciwieństwie do żywności pochodzenia zwierzęcego, nie zawierają dużych ilości tłuszczu;

  • produkty dla sportowców są dodatkowo wzbogacane w zestawy witamin, minerałów i specjalnych aktywatorów metabolicznych koniecznych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu;

  • ze względu na różnorodność preparatów białkowych (w poszczególnych z nich stosuje się różne źródła białka pochodzenia zwierzęcego i roślinnego) można dobrać odżywkę najlepiej odpowiadającą zapotrzebowaniu organizmu;

  • spożycie wysokobiałkowego koktajlu po treningu to bardzo skuteczny i wygodny sposób na zapewnienie organizmowi składników niezbędnych do szybkiej odnowy biologicznej (więcej o koktajlach potreningowych pisaliśmy w osobnym artykule);

  • koktajle białkowe są smaczne i łatwe w przygotowaniu. Można zastąpić nimi pojedyncze posiłki w ciągu dnia lub kolację.


Dostarczenie organizmowi wysokiej jakości białek jest niezwykle ważne w procesie budowania silnej muskulatury oraz w dążeniu do wymarzonej szczupłej sylwetki. Włączenie suplementów wysokobiałkowych może przybliżyć nas do celu i zauważalnie ułatwić nam zadanie.
Pokaż więcej wpisów z Maj 2017
pixelpixelpixelpixelpixelpixel